Bezpieczeństwo energetyczne. Polska potrzebuje mocy konwencjonalnych

Ostatnie wydarzenia związane z zagrożeniem niedoborem energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym pokazują, jak istotne jest odpowiednio wczesne zabezpieczenie właściwej ilości stabilnych mocy konwencjonalnych, które w przypadku wyższego zapotrzebowania na energię elektryczną będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w kraju.

Elektrownie konwencjonalne są gwarantem dostaw energii elektrycznej bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo są konieczne do kompensowania wahań produkcji energii elektrycznej, które będą naturalnym zjawiskiem towarzyszącym rosnącemu udziałowi w rynku mniej stabilnych źródeł odnawialnych.

Elektrownie węglowe będą nierentowne?

Rentowność istniejących elektrowni konwencjonalnych stoi pod znakiem zapytania. Regulacje unijne, w szczególności uzgodnione na poziomie Unii Europejskiej mechanizmy stymulujące wzrost cen CO2 i zaostrzające cele redukcyjne oraz planowane zaostrzenie norm emisji przemysłowych (Konkluzje BAT/BREF) doprowadzą do stopniowej utraty konkurencyjności przez jednostki węglowe. Wysokie koszty zakupu pozwoleń do emisji oraz kapitałochłonne inwestycje związane z dostosowaniem do nowych norm emisji przemysłowych doprowadzą wkrótce do likwidacji części elektrowni wytwarzających energię elektryczną na bazie węgla. Obniży to istotnie zdolności wytwórcze w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i doprowadzi do naruszenia bezpieczeństwa elektroenergetycznego.

Brak impulsu do utrzymania mocy „w gotowości”

Obecnie funkcjonujący w Polsce jednotowarowy rynek energii elektrycznej, który wynagradza jedynie wytworzoną energię, nie zaś udostępniane moce, nie daje zachęt rynkowych dla wytwórców, aby utrzymywać elektrownie w gotowości, w momencie w którym nie wytwarzają one energii elektrycznej. Stają się one bezproduktywnym wysokokosztowym majątkiem, którego sens utrzymywania staje pod znakiem zapytania.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu i dostępności energii bez względu na warunki pogodowe, konieczne jest wprowadzenie mechanizmu wynagradzania zdolności wytwórczych, który umożliwiał będzie premiowanie wytwórców za dostępną moc. Tym samym pozwoli on na utrzymanie części elektrowni w gotowości na wypadek sytuacji, w której odnawialne źródła energii nie będą w stanie realizować dostaw oraz stymulować będzie nowe inwestycje w sektorze.

Źródło: PKEE

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę