Bezprzewodowe zasilanie coraz bliżej

University of Washington
Reklama
Reklama

Marzenie Tesli o bezprzewodowym przesyle prądu może się wkrótce spełnić.

Power Over Wi-Fi (PoWiFi), czyli zasilanie przez Wi-Fi, umożliwia dostarczenie energii do bardzo prostych urządzeń za pomocą routera sieci bezprzewodowej. Wynalazek Uniwersytetu w Waszyngtonie został uznany przez magazyn „Popular Science” za jedną z najbardziej innowacyjnych technologii 2015 r.

Reklama

Wynalazcy pokazali, że są w stanie zbierać energię sygnałów Wi-Fi do zasilania prostego sensora temperatury, czarno-białego aparatu o niskiej rozdzielczości czy do ładowania bransoletki Jawbone (urządzenie do śledzenia aktywności fizycznej). Zasilany w ten sposób aparat był w stanie rejestrować jedno zdjęcie na pół godziny, a Jawbone zostało załadowane od 0 do 41% baterii w ciągu 2,5 godziny. System przetestowano również w warunkach zwykłego obciążenia sieci – użytkownicy nie zauważyli spadku prędkości przesyłu danych.

Aby umożliwić ciągłe zasilanie urządzeń, inżynierowie zmodyfikowali router tak, aby ciągle przesyłał paczki „prądowe” zbędne z punktu widzenia informacji, ale nadające się do zasilania drobnych urządzeń. PoWiFi ma wesprzeć rozwój Internetu Wszechrzeczy, gdzie często trudno zasilać drobne sensory zaszyte w przedmiotach codziennego użytku.

Reklama

Źródło: www.washington.edu

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama