Bezrobocie w UE. Polska gorsza tylko od Czech

pracownik, praca © Materiał od firmy Staufen

Udostępnij:

Eurostat opublikował kolejny raport dotyczący zatrudnienia w państwach Unii Europejskiej. Wynika z niego, że bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w całej Wspólnocie Europejskiej.

W maju, według danych Eurostatu, stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 3%, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z kwietniem br., kiedy to stopa bezrobocia wynosiła 2,9%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w maju wyniosła 505 tys. wobec 496 tys. w kwietniu. Oczywiście wzrost bezrobocia może martwić, ale na tle całej Europy Polska wygląda i tak dość solidnie. Według unijnego urzędu statystycznego średnia stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wynosiła w maju 6,7% (wzrost z 6,6%), zaś w strefie euro 7,4% (7,3%).


Europejskim liderem, jeśli chodzi o poziom bezrobocia w maju, są Czechy, gdzie oficjalnie bez pracy było zaledwie 2,4% ludzi aktywnych zawodowo. Polska w tym rankingu zajęła drugie miejsce, zaś podium uzupełniła Holandia z bezrobociem na poziomie 3,6%.

W Niemczech bezrobocie w maju wyniosło 3,9%, na Węgrzech 4,1%, zaś na Słowacji 6,5%. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Hiszpania z bezrobociem na poziomie 14,6%, Grecja (14,4%) oraz Cypr (10,2%).


TOP w kategoriiWydarzenia
Nasz patronat
Najbliższe wydarzenia
03-06.11.2020
Targi
Modernlog

03-05.11.2020
Targi
Warsaw Industry Week

03-06.11.2020
Targi
ITM Industry Europe


3-proc. stopa bezrobocia w Polsce według danych Eurostat różni się od poziomu bezrobocia opublikowanego GUS, według którego w maju stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju wyniosła 6%. Różnica ta jest wynikiem innej metodologii mierzenia bezrobocia przez Eurostat. GUS mierzy bezrobocie według liczby zarejestrowanych osób w urzędach pracy, natomiast Eurostat według liczby osób, które faktycznie próbują znaleźć i podjąć zatrudnienie.

Źródło: Eurostat

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również