Biosolarne komórki mogą zasilić czujniki używane w Internecie Rzeczy

Biosolarne komórki w Internecie Rzeczy

Najnowsze odkrycie naukowców z Binghamton University może usprawnić działanie Internetu Rzeczy. Jeśli skonstruowane biosolarne komórki, które używają dwóch typów bakterii do wytwarzania elektrycznośći, okażą się skuteczne, to czeka nas istny mariaż techniki z biologią.

Komórka o wymiarach 3,5 na 2,4 centymetra ma wytworzyć prąd za pomocą dwóch rodzajów bakterii. Jednym z nich jest fotosyntetyk, co oznacza, że ​​(podobnie jak rośliny) wykorzystuje światło słoneczne do przekształcania dwutlenku węgla i wody w składniki odżywcze. Drugi rodzaj bakterii żyje z tego pożywienia i zasila komórkę poprzez oddychanie metaboliczne. Ponieważ te dwie bakterie mają związek symbiotyczny, zapewniają nawet czterodniowe zasilanie, co jest znacznym krokiem naprzód w stosunku do biopaliw, które działają tylko przez kilka godzin.

Ten system jest praktycznym, samowystarczalnym zasilaczem do zastosowań, których inne mikrobiologiczne ogniwa paliwowe do tej pory nie były w stanie dostarczyć – powiedział Seokheun “Sean” Choi, współtwórca biosolarnej komórki.

Internet Rzeczy a środowisko naturalne

Choi uważa, że ​​to nowe bioogniwo energetyczne można wykorzystać w Internecie Rzeczy Jednorazowego Użytku (IoDT). Chodzi o to, żeby krótkoterminowe dobra konsumpcyjne połączyć ze sobą za pomocą bezprzewodowych czujników, które są wykonane z biodegradowalnego papieru i plastiku. Dalszy rozwój technologii i jej optymalizacja mają pozwolić zasilać także czujniki w klasycznym Internecie Rzeczy. 

Konwencjonalne technologie akumulatorowe stały się mniej praktyczne ze względu na ich ograniczoną żywotność i niebezpieczne dla środowiska komponenty – powiedział Choi. – Wymiana baterii w przyszłości będzie coraz bardziej kosztowna, a czasami nawet niewykonalna dla bardziej niedostępnych obszarów. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłej technologii Internetu Rzeczy, aby umożliwić długotrwałą eksploatację bez problemów środowiskowych.

Źródło: Binghamton

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę