Blockchain na dobrej drodze do zrewolucjonizowania energetyki

pixabay

Najnowsze technologie pomagają zarządzać energią elektryczną. Blockchain pozwala na błyskawiczne transakcje na rynku energetycznym bez pośredników, co znacznie obniża koszty dostarczenia energii. Technologia umożliwi także prowadzenie i zarządzanie domową elektrownią – produkowanie energii ze źródeł odnawialnych, jej magazynowanie i odsprzedaż, gdy energii będzie zbyt dużo. 

Blockchain jest tą technologią, która w niedalekiej przyszłości pomoże nam efektywnie zarządzać konsumpcją energii. Dzisiaj mamy bardzo duży problem w zarządzaniu profilami energetycznymi odbiorców końcowych. Odbiorcy nie do końca wiedzą w ogóle, jak konsumują energię. Największym problemem jest zrozumienie procesu. Jeżeli zrozumiemy proces, to łatwo będzie nim zarządzać, optymalizować, oszczędzać – mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Technologia blockchain ułatwi pozyskanie prądu z sieci rozproszonych dostawców. Pierwsze wdrożenia łańcucha bloków w europejskiej energetyce są już za nami. Niemiecki operator sieci energetycznej E.ON oraz włoski Enel jako pierwsze przeprowadziły na europejskim rynku energetycznym transakcje blockchainowe, które wykonywane są w czasie rzeczywistym i nie wykorzystują pomocy pośredników. Dzięki temu udało się zredukować koszty dystrybucyjne dla klienta końcowego, zaś sama energia w tym modelu dystrybucji jest dostarczana od producenta do klienta za pośrednictwem transakcji peer-to-peer.

Blockchain być może wspomoże nas w procesach wytwórczych, jeżeli chodzi o energię elektryczną, być może każdy z nas będzie mógł być producentem energii. Na balkonie postawimy sobie panele fotowoltaiczne albo wiatrak, będziemy produkować energię, sami ją będziemy konsumować, część będziemy sprzedawać. Będziemy mogli tym zarządzać – twierdzi ekspert.

Blockchain pozwoli zredukować koszty energii także po stronie klienta końcowego. Inżynierowie Boscha wykorzystali tę technologię w projekcie inteligentnej lodówki, która dzięki podłączeniu do internetu pozwoli w pełni zarządzać procesem zużycia prądu w ramach oferty od austriackiego dystrybutora Wien Energie. 

W przyszłości projekt decentralizacji sieci energetycznych może pójść jeszcze dalej. Firma Moixa postanowiła powołać do życia eksperymentalną elektrownie wirtualną. Będzie ona przetwarzać i magazynować prąd za pośrednictwem m.in. paneli fotowoltaicznych, systemów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, magazynów energii czy systemów ciepłowniczych. Integralnym elementem systemu będzie platforma GridShare, która wykorzysta moc obliczeniową sztucznej inteligencji do efektywnego zarządzania wydajnością energetyczną całej sieci.

Według analityków z firmy MarketsandMarkets wartość globalnego rynku inteligentnych systemów energetycznych w 2018 r. wyniosła niemal 24 mld dol. Przewiduje się, że do 2023 r. wzrośnie ona do przeszło 61 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 21%.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę