"Boska cząstka" złapana?

FABRICE COFFRINI/AFP/GettyImages © FABRICE COFFRINI/AFP/GettyImages

Udostępnij:

Badacze z ośrodka z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) odkryli cząstkę zgodną z charakterystyką bozonu Higgsa. Jest ona ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym, czyli opisu cząstek, z których zbudowany jest wszechświat. To największy przełom w fizyce od 50 lat.

- To jest wstępny rezultat badań, jednak jest na tyle solidny, że możemy na nim polegać - powiedział z kolei Joe Incandela, rzecznik jednego z zespołów zajmujących się badaniem nad cząstką Higgsa.Zespół CMS zaobserwował w szeregach danych impuls zgodny z takim, jaki wywoływałaby cząstka ważąca 125,4 GeV - 133 razy cięższa niż proton. A to oznacza, że dowody są mocne, a naukowcy są o wiele dalej w swoich badaniach niż rok temu, gdy CERN ogłosił, że jest już blisko znalezienia nieuchwytnego bozonu.

Do tej pory badaczom udało się osiągnąć pewność wyniku eksperymentów na tzw. poziomie 4,5 sigma - zbyt niskim, by mówić o odkryciu. Teraz, łącząc dwa zestawy danych, badacze osiągnęli pewność wyniku na poziomie 5 sigma. W uproszczeniu oznacza to, że jeśli bozon Higgsa by nie istniał, szansa na to, co zaobserwowali, wynosiłaby 1 do 3,5 miliona.

W poszukiwaniu "boskiej cząstki"

Cząstka Higgsa ma być częścią mechanizmu sprawiającego, że cząstki mają taką, a nie inną masę. Zgodnie z hipotezą mechanizmu Higgsa, przestrzeń jest wypełniona tzw. polem Higgsa, z którym oddziałują wszystkie cząstki. Te rodzaje cząstek, które oddziałują silniej z polem, mają większą masę od tych, które oddziałują słabiej, a dzieje się tak w pewnym sensie podobnie, jak w przypadku wyścigowego bolidu, który znacznie łatwiej rozcina powietrze niż autobus.Do poszukiwań m.in. cząstki Higgsa został zbudowany najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych - Wielki Zderzacz Hadronów LHC (Large Hadron Collider). Znajduje się on w tunelu na głębokości 100 metrów pod ziemią w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy na granicy francusko-szwajcarskiej.

źródło: Reuters, PAP

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również