Branża energetyczna pozbędzie się zatorów płatniczych?

Preview
Reklama
Reklama

Polski rynek wierzytelności czeka ożywienie, gdy trafią tam niezapłacone rachunki za gaz czy energię elektryczną. Na razie dostawcy w Polsce nie korzystają z outsourcingu energetycznego, ale ponieważ jest on stosowany w innych krajach, jest tylko kwestią czasu to, by trafił i tu – uważa specjalizująca się w windykacji firma Intrum Justitia.

Prawidłowo prowadzona windykacja pozwala ograniczać zatory płatnicze, które są jedną z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju firm. Tymczasem z raportu na temat zaległości płatniczych firmy Bisnode D&B wynika, że w Polsce na czas płaci się 44 proc. faktur. To najlepszy wynik od pięciu lat, w zeszłym roku zaległości płatnicze w Polsce sięgały 14 mld zł. Z możliwości, jakie rynek oferuje firmom windykacyjnym, chce skorzystać Intrum Justitia.

Reklama

Jesteśmy dużą firmą zatrudniającą około 600 osób, dynamicznie lokującą zatrudnienie – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jolanta Piasecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Intrum Justitia. – Na pewno planujemy inwestycje w kupno kolejnych portfeli, bo to jest rynek, który wciąż jest i przez wiele lat jeszcze pozostanie dla nas interesujący, chcemy także zwiększyć nasz udziału w rynku obsługi na zlecenie.

Z raportu Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że liczba wierzytelności zarządzanych przez firmy skupione w KPF w ciągu 5 lat wzrosła 2,5-krotnie, a ich nominalna wartość w tym okresie zwiększyła się prawie 3-krotnie, do ponad 58 mld zł w I kwartale 2015 roku. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wzrost wyniósł niemal 27 proc.

Za rok chcielibyśmy co najmniej podwoić nasz udział w rynku spraw na zlecenie naszych klientów, czyli osiągnąć minimum 14-15 proc. udziału w rynku – deklaruje Jolanta Piasecka. – Chcielibyśmy także, żeby nasze rozmowy z sektorem, który nie outsourcuje wierzytelności, przyniosły wreszcie oczekiwany skutek i abyśmy mogli te firmy wdrażać w procesy windykacyjne.

Reklama

Chodzi o sektor energetyczny, w którym windykacja na zlecenie jest w Polsce śladowa. Natomiast, jak podkreśla Piasecka, w Skandynawii wszystkie firmy energetyczne zlecają na zewnątrz odzyskiwanie zaległych płatności.

Dostrzegamy na polskim rynku znaczącą lukę – zwraca uwagę dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Intrum Justitia. – Krajowe spółki energetyczne praktycznie nie handlują swymi trudnymi wierzytelnościami. Tymczasem zaległe rachunki za prąd czy gaz, zarówno klientów indywidualnych, jak i firm, byłyby bardzo atrakcyjnymi walorami dla branży windykacyjnej.

Intrum Justitia jest firmą skandynawską. Powstała w 1923 roku w Szwecji i obecnie prowadzi bezpośrednią działalność w 20 krajach. Jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło: Newseria.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama