Budowa łącznika na krakowskim lotnisku

Rozpoczyna się budowa jednej z kluczowych inwestycji dla krakowskiego lotniska. Już niedługo wzbogaci się ono o łącznik pomiędzy pasem startowym a płytą postojową wraz z trzema nowymi miejscami postojowymi.

Łącznik jest to fragment drogi kołowania łączący płytę postojową z drogą startową. Jego budowa znacznie poprawia możliwości przemieszczania się samolotów po płycie lotniska - zwiększa zatem nie tylko przepustowość, ale także bezpieczeństwo operacji w porcie lotniczym.

W toku postępowania przetargowego wyłoniony został wykonawca inwestycji, którym jest Warbud SA Firma zaoferowała wybudowanie łącznika wraz z trzema stanowiskami postojowymi dla samolotów klasy C (typu Boeing 737) i miejscem do odladzania samolotów wraz z infrastrukturą towarzyszącą w cenie 37,813 mln PLN. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane potrwają pół roku od podpisania umowy. Na faktyczny czas ich wykonania będą miały wpływ również warunki atmosferyczne.
Podpisanie umowy pomiędzy Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków - Balice Sp. z o.o., a generalnym wykonawcą odbyło się 24 listopada w siedzibie zamawiającego.
Kontrakt obejmuje budowę nowego fragmentu drogi kołowania wraz z powierzchnią techniczną, stanowiska do odladzania samolotów oraz trzech stanowisk postojowych dla samolotów.

Do zadań Warbudu należą:
- budowa muru oporowego
- budowa obiektów i urządzeń podczyszczalni wód opadowych (m. in. zbiornik retencyjny, osadniki i separatory oraz dwa zbiorniki CPN
- roboty rozbiórkowe i demontażowe
- roboty ziemne (wykopy i nasypy)
- budowa sieci kanalizacji deszczowej wraz z obiektami konstrukcji budowlanych
- budowa drogi dojazdowej do obiektów kanalizacji deszczowej o długości 115 m i szerokości 6 m
- budowa i przebudowa sieci teletechnicznych
- budowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych
- budowa ścieków korytkowych odwodnienia nawierzchni lotniskowych
- budowa konstrukcji nawierzchni lotniskowej ( konstrukcja dwuwarstwowa z betonu cementowego)
- budowa i przebudowa oświetlenia nawigacyjnego (krawędziowego i linii centralnej)
- budowa oświetlenia płaszczyzny (dwa maszty oświetleniowe o wysokości 25 m każdy)
Łączna powierzchnia płaszczyzny lotniskowej - o długości 294 m i szerokości od 75 m do 141 m - wyniesie 30.457 m².
„Choć hasło łącznik nie przemawia może do wyobraźni, to zapewniam, że to kluczowa inwestycja dla naszego portu. Znacznie poprawi ona przepustowość operacyjną lotniska, a także bezpieczeństwo operacji. Po tej inwestycji będziemy dysponować bezsprzecznie najlepszą infrastrukturą operacyjną wśród wszystkich portów regionalnych w Polsce. A dzięki temu, że branża budowlana wciąż przeżywa kryzys, my oszczędzamy. W budżecie na budowę łącznika zarezerwowana została kwota blisko o 20 milionów większa niż ta, za którą faktycznie łącznik zostanie wybudowany" - komentuje Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

www.krakowairport.pl

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę