Cenny materiał dla energetyki wiatrowej

Starania o uniezależnienie się od energii jądrowej i paliw kopalnych, które podejmują Niemcy, mają miejsce w wielu krajach na całym świecie. Za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii uważa się energię wiatru. Szczególnie w przypadku dużych turbin, inżynierowie często wybierają produkt o nazwie Levapren, dostarczany przez koncern LANXESS, będący producentem specjalistycznych środków chemicznych. Powodem tego jest fakt, iż ten bezhalogenowy, syntetyczny kauczuk etyleno-winylo-octanowy (EVM) pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko pożaru w pobliżu prądnic oraz zabezpieczyć duże inwestycje w przypadku pożaru.

Levapren znajduje zastosowanie w gondolach turbin wiatrowych, zwłaszcza w osłonach kabli – wyjaśnia Jörg Stumbaum, kierownik ds. marketingu technicznego w będącym pionierem w dziedzinie kauczuku syntetycznego koncernie LANXESS z siedzibą w Kolonii. – Nasz elastomer EVM to idealny produkt do tego celu z dwóch powodów: Surowiec ten jest łatwy w obróbce i nie zawiera halogenów. Ponadto, elastomery EVM są w stanie przyjąć wysoką zawartość bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu, a biegunowy surowiec kauczukowy nie pęcznieje w obecności smarów.
 
Przez duże turbiny wiatrowe przepływają silne prądy elektryczne o napięciu przewyższającym 500 woltów. Chociaż ryzyko pożaru w turbinach wiatrowych nie jest większe niż w przypadku innych należycie utrzymanych instalacji, to jednak w razie wybuchu pożaru (np. wskutek zwarcia elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego), jego ugaszenie jest dużo trudniejsze, ponieważ elementy zawierające prądnice znajdują się na dużej wysokości. Dlatego też należy zabezpieczyć się przed ewentualnym pożarem w największym możliwie zakresie. A w przypadku wystąpienia pożaru, konieczne jest maksymalne ograniczenie jego skutków. – To może okazać się trudne w przypadku materiałów zawierających halogen, np. osłon kablowych wykonanych z PVC, ponieważ materiały te spalając się, uwalniają kwas chlorowodorowy, który atakuje części metalowe – wyjaśnia Jörg Stumbaum. – Nawet stal nierdzewna nie jest odporna na jego działanie. W razie pożaru instalacji technicznych, największe szkody występują na ogół nie wskutek działania wysokiej temperatury płomieni, ale w wyniku korozyjnego dziania gazów powstających w procesie spalania – dodaje.
 
Do tak delikatnych zastosowań, w branży stosowane są trzy różne rodzaje kabli: HFFR (kable bezhalogenowe nierozprzestrzeniające płomienia), FRNC (nierozprzestrzeniające płomienia i niekorodujące) oraz LSFOH (kable o niskiej emisji dymów, bezhalogenowe). – Wszystkie te rodzaje reprezentują to samo podejście: W razie pożaru, należy przeciwdziałać tworzeniu się kwasu chlorowodorowego oraz innych korozyjnych związków halogenowych w dymie – wyjaśnia Jörg Stumbaum. – Efekt ten często uzyskuje się przy pomocy materiałów Levapren 500 lub Levapren 700, będących etyleno-winylo-octanowymi kopolimerami, które same z siebie nie zawierają halogenu.

Związki Levapren są przeznaczone specjalnie do takich zastosowań, dlatego nie mogą emitować powodującego korozję gazu kwasu chlorowodorowego, który w przypadku pożaru zwykle jest uwalniany przez materiały zawierające halogen. Levapren to materiały nie tylko pozbawiony halogenów. Te etyleno-winylo-octanowe materiały, ze stosunkowo wysoką zawartością octanu winylu, są w dużym stopniu „kompatybilne" z wypełniaczami biegunowymi dzięki swojej wysokiej biegunowości. W rezultacie Levapren 500 i Levapren 700 są w stanie pomieścić w sobie duże ilości nieorganicznych, bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu czy wodorotlenek magnezu.
 
Ponadto osłony kablowe wykonane z materiału Levapren mają dodatkowe, bardzo pożądane właściwości: Levapren jest łatwy w obróbce. Wersje biegunowe tego materiału, tj. Levapren 500 i Levapren 700, prawie wcale nie pęcznieją w oleju, co także jest istotne, ponieważ wchłonięty olej mógłby osłabić właściwości kabli w przypadku pożaru i zwiększyć gęstość dymu. – W ten sposób koncern LANXESS przyczynia się zarówno do sukcesu zmiany polityki energetycznej w Niemczech, jak i do rozwoju bezpiecznej energetyki wiatrowej na świecie – podsumowuje Jörg Stumbaum. – Jako koncern LANXESS jesteśmy także z tego bardzo dumni. Jesteśmy znani z aktywnego wspierania ekologicznych technologii, a Levapren odgrywa ważną rolę w naszych działaniach w tym zakresie.

www.lanxess.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę