Centrum Programowania Robotów Przemysłowych już działa

Polska strefa inwestycji

Odbyły się pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych takich ośrodków w Polsce. 

Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej na Wyspie Ostrów w Gdańsku, gdzie obecnie trwa proces rewitalizacji i przygotowania terenu do produkcji przemysłowej w branży stoczniowej. Ośrodek szkoleniowy tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym tereni, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych. Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji wykorzystującej nowe technologie i wykwalifikowane kadry.  

Doskonalenie projektu

– Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla nowoczesnej produkcji stoczniowej. Wychodząc naprzeciw rozwojowi przemysłu w kierunku robotyzacji i programowania, postanowiliśmy wesprzeć pracodawców w kształceniu przyszłych pracowników w umiejętności niezbędne do pracy w Przemyśle 4.0 – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

Częścią Przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i wchodzi do kolejnych. Według ekspertów wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowana. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla Przemysłu 4.0, także w zakresie programowania i obsługi robotów. Robot przemysłowy na Wyspie Ostrów to nowoczesne 6-osiowe urządzenie do cięcia leserem metalu i tworzyw sztucznych Fanuc Robot M-20iA. Do utworzonego przez PSSE Centrum szkoleniowego robot został przekazany przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.

Wartościowe szkolenie

Jako pierwsi w zajęciach prowadzonych przez pracowników PZU Lab uczestniczyli uczniowie klas technik mechatronik Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum z Gdańska oraz Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku. W ramach trzygodzinnych zajęć uczniowie poznali budowę i działanie ramienia robota oraz jego sterownika, a także podstawy kinematyki ruchu. Zobaczyli również możliwości zrobotyzowanych narzędzi do zastosowań przemysłowych: kurs pisania prostych programów pozwalających na poruszanie ramieniem po wybranej trajektorii, symulację spawania na taśmie montażowej, przykład ruchu z dużą prędkością i precyzją. Na koniec szkolenia mogli samodzielnie sterować robotem.

Regularne zajęcia w Centrum rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym we wrześniu. Powołane Centrum będzie ściśle współpracować ze szkołą Conradinum, gdzie od września zostanie uruchomiony nowy kierunek technik mechatronik, obejmujący programowanie robotów. Z tą szkoła w styczniu 2019 r. PSSE podpisała umowę o współpracy, która ma na celu m.in. dopasowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Dla uczniów wskazanej klasy zostanie przygotowany specjalny program zajęć z zakresu programowania. 

Źródło: Polska Strefa Inwestycji

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę