Ciekawe wdrożenia: Obniżenie kosztów zakupu sprawdzianów pomiarowych nawet o 70% w fabryce Volkswagena

ZEISS

Sprzęt kontrolny, sprawdziany trzpieniowe i suwakowe – w fabryce silników Volkswagen Sachsen GmbH w Chemnitz w Niemczech te narzędzia do skomplikowanych pomiarów manualnych należą już do przeszłości. Obecnie do kontroli jakości podczas produkcji używane są nieduże współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS DuraMax. Można je elastycznie dopasować do nowych produktów, co generuje znaczne oszczędności w zakresie wydatków na instrumenty pomiarowe. Jednocześnie maszyny te w krótkim czasie dostarczają precyzyjne i szczegółowe wyniki.

Wyzwanie: elastyczne wykonywanie pomiarów na wydziale produkcyjnym

Maszyna pomiarowa, taka jak ZEISS DuraMax, całkowicie spełnia nasze wymagania — powiedział Matthias Kurth odpowiedzialny za planowanie oprzyrządowania i techniki pomiarowej w fabryce Volkswagena Sachsen w Chemnitz. W fabryce losowo przeprowadza się pomiary podczas produkcji, aby zagwarantować odpowiednią jakość produkowanych elementów silnika. Dotychczas nie było wystarczająco małej i solidnej współrzędnościowej maszyny pomiarowej pozwalającej kontrolować kształt i wymiary części bezpośrednio na linii produkcyjnej. Operatorzy używali sprawdzianów i narzędzi ręcznych. Oznacza to, że przy każdej nowej generacji lub wariacji produktu przyrządy pomiarowe trzeba było zastępować lub przerabiać. Dodatkowo proces ten był czasochłonny i obciążony większymi błędami, ponieważ uzyskiwane wyniki zależały od doświadczenia i działania użytkownika.

Wyzwaniem było znalezienie elastycznego zamiennika sprawdzianów, który mógłby również być wykorzystywany bezpośrednio w hali produkcyjnej. Obszerniejsze informacje o wdrożeniu znajdziecie Państwo pod tym LINKIEM.

Rozwiązanie: niewielka, solidna współrzędnościowa maszyna pomiarowa

Obecnie do losowych pomiarów wykonywanych w czasie produkcji wykorzystywane są programowalne współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS DuraMax. Dzięki temu firma Volkswagen Sachsen może obsługiwać produkcję wszystkich kluczowych części silnika.

Jednak tylko dzięki wprowadzeniu maszyny ZEISS DuraMax fabryce silników w Chemnitz udało się przenieść pomiary współrzędnościowe bezpośrednio na stanowiska pomiarowe na wydziale produkcyjnym. Cała maszyna zajmuje powierzchnię około jednego metra kwadratowego. Poza tym DuraMax pracuje w temperaturach od 18 do 35°C, jest odporny na zanieczyszczenia i nie wymaga niczego poza wtyczką zasilania, ponieważ nie używa sprężonego powietrza.

Korzyść: szybsze i dokładniejsze pomiary

Największa korzyść z maszyny ZEISS DuraMax dla fabryki silników w Chemnitz: zamiast kilku różnych narzędzi pomiarowych potrzebna jest tylko jedna maszyna pomiarowa, którą można odpowiednio dostosować do nowego detalu lub generacji silnika, wykonując zaledwie kilka czynności.

Dodatkowo wyniki pomiarów są bardziej szczegółowe, dokładne i rzetelne niż poprzednio; można też je łatwiej porównać z wynikami z laboratorium pomiarowego.

W działach produkcyjnych fabryki silników w Chemnitz używanych jest obecnie 14 maszyn ZEISS DuraMax. – To pozwoliło nam obniżyć koszty – twierdzi Kurth. – Poza tym lepiej wykorzystujemy nasze możliwości, zwiększamy transparentność procesu i wielkość produkcji. W ten sposób w kluczowy sposób przyczyniamy się do procesu zorientowanego na tworzenie wartości, co w pełni zgadza się z głównymi korporacyjnymi celami firmy Volkswagen – dodaje.

Więcej o ZEISS DuraMax

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę