Ciekawe wdrożenia: Producent okuć meblowych optymalizuje kontrolę jakości elementów z tworzywa sztucznego

ZEISS

W każdej nowoczesnej kuchni znajdziesz inteligentne szuflady. Zamykają się cicho,
a otwierają, kiedy tylko się ich dotknie. Aby zagwarantować prawidłowe działanie tych systemów, austriacki producent – firma GRASS GmbH kontroluje ich jakość, stosując technologię ZEISS. Od momentu wprowadzenia optyczno-stykowej maszyny pomiarowej O-INSPECT, firma otrzymuje wstępne raporty testów na próbkach w czasie krótszym
o połowę niż dotychczas. Jako pilotażowy klient ZEISS firma GRASS odegrała również kluczową rolę w optymalizacji maszyny ZEISS O-INSPECT.

Wyzwanie: niewielkie i delikatne części

Największe wyzwanie dla Działu Kontroli Jakości w firmie GRASS stanowią małe, delikatne części z tworzywa sztucznego, wykorzystywane w systemach szuflad. Przed uruchomieniem masowej produkcji takich części testuje się prototypy oraz generuje raporty z przeprowadzanych prób.
W pojedynczym elemencie należy sprawdzić do 420 różnych wymiarów. Stykowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa używana w GRASS od ponad 10 lat nie zaspokajała w pełni potrzeb firmy. Tworzywo sztuczne jest tak delikatne, że może ulec deformacji w kontakcie z trzpieniem, powodując tym samym zafałszowanie wyniku pomiaru. Do niedawna
w firmie używano różnorodnych urządzeń pomiarowych, obejmujących również tradycyjne sprawdziany i wysokościomierze. Sporządzenie raportu z prób prototypu zajmowało nawet dwa tygodnie.

Rozwiązanie: głowica optyczna i pomiar stykowy w jednym systemie

Aby przyspieszyć procesy i poprawić jakość wyników, w 2008 r. firma GRASS zainwestowała w optyczno-stykową maszynę pomiarową ZEISS O-INSPECT. Taki system umożliwia operatorom łatwe przełączanie pomiędzy tradycyjnym pomiarem stykowym i pomiarem optycznym. Obecnie można skontrolować wszystkie wymiary za pomocą jednej maszyny pomiarowej. Dotyczy to nawet niewielkich wierconych otworów o średnicy zaledwie 0,6 mm. Dla trzpieni współrzędnościowej maszyny pomiarowej takie otwory byłyby po prostu zbyt małe, w przypadku pomiarów optycznych wielkość nie ma już znaczenia.

Korzyść: zmniejszenie wydatków o połowę

System jest eksploatowany
w zakładzie w Höchst w Austrii od początku 2009 r. Dla Markusa Ehgartnera, dyrektora operacyjnego ds. zarządzania jakością w firmie GRASS, ta inwestycja była warta zainwestowanych pieniędzy: „Na początkowe próbkowanie nowej części potrzebujemy teraz pięciu dni, a nie dwóch tygodni.” Jego pracownicy również zyskują dzięki oprogramowaniu CALYPSO, które automatycznie przechwytuje wszystkie wymiary i kompleksowe dane konieczne do przeprowadzenia analizy danej części. Firma GRASS uważa się za dobrze wyposażoną, aby sprostać rosnącemu popytowi na inteligentne systemy szufladowe.

 

Szersze informacje na temat maszyn serii O-INSPECT znajdują się pod TYM LINKIEM.

 

* * * * * 

Warsztaty O-INSPECT w Centrum Pomiarów Współrzędnościowych
w Mikołowie na Śląsku 5 lutego 2015 roku.

W dniu 5 lutego 2015 roku w Centrum Pomiarów Współrzędnościowych ZEISS w Mikołowie (www.zeiss.pl/centrumpomiarowe) odbędzie się dzień otwarty, podczas którego zaprezentujemy  multisensorową maszynę pomiarową ZEISS O-INSPECT 322. Warsztaty praktyczne poprowadzą inżynierowie z Działu Rozwoju Maszyn Portalowych ZEISS Germany.

Będzie również możliwość wykonania testowych pomiarów własnych części – po uprzedniej rezerwacji terminu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc – prosimy o potwierdzenie mailem obecności. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Zapraszamy do zgłoszenia zainteresowania uczestnictwem w spotkaniu pod adresem: [email zakodowany]

 

* * * * *
O firmie

Firma GRASS GmbH z siedzibą w Höchst w Austrii od ponad 60 lat jest jednym z największych producentów okuć meblowych i maszyn do obróbki. Systemy prowadnic i zawiasów GRASS są używane w meblach renomowanych producentów, takich jak Miele i LEICHT. „Każdy mebel skrywa jakiś wspaniały sekret.” Tak austriacki producent GRASS opisuje swoją pasję: ruchome systemy zapewniające maksymalny komfort użytkowania. Precyzja i jakość to kwintesencja w produkcji i technikach pomiarowych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę