Ciekawe wdrożenie: ZEISS O-INSPECT wykonuje pomiary turbinki do kardiochirurgii

Preview
ZEISS
Reklama
Reklama

CardioBridge to niemiecka firma specjalizująca się w technologii medycznej, pracuje nad wprowadzeniem na rynek malutkiej pompy. Stykowo-optyczna maszyna pomiarowa ZEISS towarzyszy opracowaniu tego produktu i wspiera proces zapewnienia jakość wszystkich części.

Wyzwanie: 50 dokładnych pojedynczych części
U prawie 10% pacjentów przechodzących atak serca występuje ryzyko wstrząsu kardiogennego: krew przestaje prawidłowo krążyć i może doprowadzić do niewydolności organu. W przyszłości rozwiązaniem dla wielu pacjentów może okazać się pompa cewnikowa Reitan. - Pompa pomaga sercu zregenerować się, a jednocześnie wspiera krążenie – tłumaczy Klaus Epple, menadżer Działu Badań i Rozwoju w firmie CardioBridge GmbH.

Kiedy urządzenie jest złożone, ma średnicę zaledwie około trzech milimetrów, a rozłożone – 15. Jest wstawiane do aorty przez tętnicę udową w górnej części nogi. Po umieszczeniu na miejscu, turbinka rozkłada się i pompuje krew z prędkością 13 000 obr./min. Aby działała prawidłowo, odchylenie od wymiarów idealnych nie może być większe niż 15 mikrometrów. Z tego powodu 50 różnych części składających się na pompę należy wyprodukować z maksymalną precyzją. Muszą współdziałać ze sobą bez zarzutu. Firma otrzymuje części – głównie odlewane, toczone i frezowane, o wielkości zaledwie kilku mikrometrów – od różnych dostawców. Dlatego rzetelna kontrola jakości przy odbiorze jest tutaj bardzo istotna: - Możemy ocenić parametry projektowanych przez nas produktów, jeżeli znana jest nam dokładność wykonania części – wyjaśnia Epple.

Reklama

Rozwiązanie: Stykowo-optyczna maszyna pomiarowa O-INSPECT
Firma CardioBridge nabyła stykowo-optyczną maszynę pomiarową O-INSPECT firmy ZEISS, aby mieć pewność, że wszystkie dostarczane przez podwykonawców części pompy są zgodne ze specyfikacją. Technicy zajmujący się pomiarami używają maszyny O-INSPECT do pomiaru każdej części — z optyczną lub stykową głowicą pomiarową, w zależności od wielkości, geometrii i wykończenia powierzchni.

Powiązane firmy

Reklama

Korzyść: precyzyjna, elastyczna, łatwa w obsłudze
 - Dzięki dwóm głowicom pomiarowym maszyny O-INSPECT możemy dokładnie zmierzyć każdą z różnorodnych części — mówi szef Działu Rozwoju. Łatwość obsługi maszyny O-INSPECT jest również istotna dla zapewnienia dostępności wyników pomiarów w krótkim czasie po odbiorze części od poddostawcy. W rezultacie ta rzetelna i praktyczna maszyna pomiarowa odgrywa kluczową rolę w mającym nastąpić  w najbliższej przyszłości wprowadzeniu pompy na rynek – i utrzymaniu pracy serc pacjentów.

O firmie CardioBridge
Firma CardioBridge z siedzibą w Hechingen w Niemczech – zajmująca się technologią medyczną – opracowuje pompę cewnikową Reitan od 2006 r. Ten wynalazek szwedzkiego kardiologa, dr. Reitana Oyvinda wspomaga serce i krążenie u pacjentów cierpiących na niewydolność krążenia, dzięki czemu zapobiega wstrząsowi kardiogennemu
i uszkodzeniu organu. Malutka pompa została już użyta w badaniach klinicznych w celu stabilizacji pracy serca u 25 pacjentów w Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Szersze informacje na temat maszyn serii O-INSPECT znajdują się POD TYM LINKIEM.

* * * * *

Warsztaty O-INSPECT w Centrum Pomiarów Współrzędnościowych
w Mikołowie na Śląsku 5 lutego 2015 r.


W dniu 5 lutego 2015 r. w Centrum Pomiarów Współrzędnościowych ZEISS w Mikołowie
(www.zeiss.pl/centrumpomiarowe) odbędzie się dzień otwarty, podczas którego zaprezentujemy multisensorową maszynę pomiarową ZEISS O-INSPECT 322. Warsztaty praktyczne poprowadzą inżynierowie z Działu Rozwoju Maszyn Portalowych ZEISS Germany.

Będziecie też mogli Państwo wykonać pomiary własnych części, po uprzedniej rezerwacji terminu.

AGENDA
9:30 - 10:00 - rejestracja gości
10:00 - 11:15 - Przedstawienie maszyn linii O-INSPECT - zasady działania, możliwości wykorzystania
11:15 - 11:30 - Prezentacja maszyny ZEISS O-INSPECT 322 oraz wyposażenia dodatkowego
11:30 - 11:45 - przerwa kawowa
11:14 - 12:45 - Prezentacja planów pomiarowych - demonstracja.
12:45 - 14:15 - Warsztaty na O-INSPECT 322 - testowe pomiary ćwiczebnych i własnych części - pomiary optyczne i stykowe na dostępnych w laboratorium maszynach.
14:15 - 15:00 - catering

Uczestnictwo jest bezpłatne.

Zapraszamy do zgłoszenia zainteresowania uczestnictwem w spotkaniu pod adresem: [email zakodowany]
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w laboratorium prosimy o potwierdzenie obecności.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama