Coboty w MŚP

Dane Universal Robots potwierdzają intensywny rozwój robotów współpracujących w światowej branży przemysłowej. Niskie koszty i szybkość wdrożenia cobotów pozwalają prognozować wzrost ich znaczenia w poprawie wydajności i zwiększeniu konkurencyjności małych i średnich firm.

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) roboty współpracujące stanowią obecnie dynamicznie rozwijający się segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR w latach 2017-2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13%, podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55%.

Okres ten ma być również przełomem w dziedzinie współpracy ludzi i robotów, umożliwiając pracę robotów ramię w ramię z ludźmi, bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

W dobie czwartej rewolucji przemysłowej oraz Smart Factory następuje przełom w kooperacji człowieka z robotem. Roboty stają się z jednej strony partnerami wspierającymi człowieka w realizacji procesów kreatywnych, a z drugiej odciążają pracowników w zadaniach monotonnych czy niebezpiecznych. Zmienia się również rola produkcji masowej w przemyśle – spadają koszty wytwarzania produktu spersonalizowanego, otwierając możliwości zaistnienia małym i średnim firmom. W te potrzeby rynku doskonale wpisują się roboty współpracujące. Ponad 10 000 zainstalowanych na całych świecie cobotów Universal Robots oraz 62% wzrost w 2016 roku potwierdzają rosnący potencjał tej gałęzi automatyzacji – mówi Slavoj Musilek, generalny menadżer Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Coboty stanowią znakomitą szansę na rozwój dla firm z sektora MŚP. Przedsiębiorstwa te muszą na bieżąco dostosowywać swój asortyment produkcyjny do zmieniających się preferencji kontrahentów. Instalacja cobotów pozwala im więc szybko reagować na pojawiające się zmiany w trendach rynkowych, dzięki czemu są one w stanie podtrzymywać swoją konkurencyjność rynkową. Ponadto wprowadzenie robotów często też (paradoksalnie) przyczynia się do ogólnego wzrostu zatrudnienia w firmie. Ogólny wzrost mocy produkcyjnych sprawia, że niektóre działy mogą stać się „wąskim gardłem” w całym procesie produkcyjnym. Pojawia się więc konieczność zatrudnienia dodatkowych osób w zakładzie. Powstanie w ten sposób nowych miejsc pracy oznacza niewątpliwie rozwój przedsiębiorstwa i jest korzystne z punktu widzenia całej gospodarki – mówi Krzysztof Łapiński, Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Automatyzacja produkcji z wykorzystaniem cobotów
Roboty współpracujące mogą być wykorzystywane w większości firm zajmujących się produkcją – niezależnie od ich wielkości czy branży. Doskonale nadają się do takich zadań jak podnoszenie i umieszczanie przedmiotów (ang. pick and place), polerowanie, formowanie wtryskowe, obsługa maszyn, pakowanie i paletyzacja, montaż, wkręcanie, klejenie czy spawanie. Korzyści, jakie dają lekkie, łatwe w konfiguracji i przemieszczaniu oraz uniwersalne w zastosowaniu coboty Universal Robots są w stanie wykorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa.

8 lat od wprowadzenia pierwszego cobota Universal Robots rynek robotów współpracujących wszedł w nową fazę rozwoju. Wcześniej automatyzacja w zakładach przemysłowych była ograniczona do zadań ściśle ustrukturyzowanych, bez możliwości wykorzystania robotów do bardziej dynamicznych funkcji w procesie produkcji. Dzięki elastycznym, bezpiecznym i łatwym w użyciu robotom współpracujących UR przedsiębiorstwa są w stanie skalować i rozszerzać swoją działalność. Dodatkowym argumentem dla małych i średnich organizacji jest najszybszy w branży zwrot z inwestycji w robota, który wynosi średnio 195 dni.

W odpowiedzi na trendy rynkowe oraz potrzeby klientów, zdecydowaliśmy się na zbudowanie i standaryzację mobilnego systemu paletyzacji w oparciu o robota UR10, dzięki czemu układ paletyzacji nie wymaga wydzielonej strefy roboczej, jest w pełni bezpieczny dla operatorów. Od robotów współpracujących oczekujemy, aby były proste w obsłudze, utrzymaniu, programowaniu, aby stanowiły przyjazne i dostępne dla operatorów narzędzie usprawniające pracę. Dzięki takiemu podejściu, automatyzacja w zakładach produkcyjnych będzie jeszcze lepiej postrzegana, wręcz pożądana. To z kolei pozwoli na odważniejsze wykonywanie wszelkich powtarzalnych czynności robotami współpracującymi – mówi Grzegorz Lefler, Engineering Manager – Robotics, FlexLink.

Automatyzacja w zasięgu każdego
Aby zwiększyć dostęp do swoich rozwiązań oraz zminimalizować bariery w dostępie do automatyzacji – pod koniec marca br. Universal Robots uruchomiło Akademię Universal Robots – bezpłatne kursy on-line z programowania cobotów. Szkolenie składa się z 6 modułów e-learningowych, które stanowią podstawy programowania robotów UR i obejmują m.in. konfigurowanie manipulatorów, podłączanie I/O, programowanie podstawowych zadań oraz wykorzystywanie funkcji bezpieczeństwa w danym zastosowaniu.

Roboty współpracujące są obecnie jednym z wiodących trendów światowego przemysłu. Także w Polsce widać rosnący popyt na te rozwiązania oraz coraz większą rolę firm z sektora MŚP w rozwoju robotyzacji. Z naszych obserwacji wynika, iż coboty zwiększają dostęp do automatyzacji w obszarach, które dotychczas uznawano za zbyt skomplikowane lub kosztowne. Roboty współpracujące zapewniają automatyzację przy niskich kosztach i pozwalają uzyskać wyższą jakość dzięki powtarzalności i standaryzacji czynności. Patrząc na przykłady użycia robotów Universal Robots, trudno jest znaleźć obszary przemysłu, w którym coboty nie znalazłyby zastosowania – podsumowuje Marcin Gwóźdź, menadżer ds. rozwoju sprzedaży Universal Robots w Polsce.

Źródło: Universal Robots

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę