Comau na targach Automatica 2016

© Raven Media Paweł Kruk

Udostępnij:

W dniach 21-24 czerwca firma Comau, jedna ze spółek Grupy FCA, odegrała jedną z głównych ról na tegorocznych targach Automatica 2016, jednej z największych międzynarodowych wystaw z dziedziny robotyki i mechatroniki. Na stoisku firmy można było podziwiać bogatą gamę nowych produktów i rozwiązań z zakresu robotyki.

"Think out of the fence" to hasło firmy Comau podczas tegorocznej edycji targów Automatica, świadczące o jej umiejętności wykraczania poza konwenanse branży robotyki i przekraczania barier, jakie dotychczas dzieliły ludzi i maszyny w zakładach przemysłowych. Hasło to jest również wyrazem konkretnego sposobu Comau na poszerzanie gamy jej produktów, charakteryzującej się głównie robotami przegubowymi.Comau wprowadza dwa nowe modele robotów Racer: Racer5-0.63 i Racer5-0.80. Oba te roboty są zbudowane w oparciu o platformę technologiczną Racer3, pozwalającą na różne rozwiązania, które dzielą te same komponenty i podzespoły, co umożliwia przyjęcie strategii ukierunkowanej na poszerzanie gamy produktów. Te dwa nowe roboty poszerzają możliwości modelu Racer3 pod względem udźwigu i zasięgu. Racer5-0.63 ma zasięg 630 mm i udźwig 5 kg. Racer5-0.80 również ma udźwig na poziomie 5 kg, ale jego zasięg zwiększono do 809 mm.

Koncepcję "Think out of the fence" przyjęto również w realizacji pięciu nowych modeli robotów SCARA. Rodzina Rebel-S pozwala Comau zagościć w nowym segmencie rynku, mogąc oferować klientom poszerzoną gamę robotów manipulacyjnych i robotów do zastosowań typu "pick & place". Modele z serii Rebel-S poszerzają obecne portfolio robotów przegubowych Comau; zapewniają wszystkie trzy pozycje montażowe i dostępne są w trzech różnych wersjach zasięgu (450, 600, 750 mm), dzięki zestawowi przedłużającemu, który składa się z kabli i elementów dystansowych (modułów, które pozwalają na zwiększenie zasięgu działania robota).

Od "buntowników" do urządzeń współpracujących. Na targach Automatica Comau zaprezentowała model AURA – Advanced Use Robotic Arm - najnowszy produkt firmy, będący innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie robotów współpracujących. Po raz pierwszy możliwa jest prawdziwa współpraca między robotami o wysokim udźwigu i ludźmi. AURA została zaprezentowana na przykładzie dwóch zastosowań. Jednego w branży motoryzacyjnej – z robotami o najlepszym na rynku udźwigu, zarówno 60, jak i 110 kg – pracującymi przy modelu Maserati Ghibli. Z kolei w drugiej prezentacji udział wziął w pełni współpracujący system oferujący odwiedzającym targi znaną włoską kawę, a obejmujący model Amico (koncepcyjny projekt robota humanoidalnego Comau), Racer5 w konfiguracji AURA, a także współpracujący stół obrotowy i chwytak.Roboty AURA pokryte są specjalną powłoką, wyposażoną w obszary czułe, które mogą jednocześnie postrzegać bliskość oraz kontakt z osobą lub z jakimkolwiek innym komponentem automatyki. Dodatkowo system ten obejmuje: percepcję impulsów dotykowych, zdolność do zmieniania swojej trajektorii w zależności od kontaktu, sterowanie ręczne, wbudowany system wizyjny, który umożliwia przewidywanie ruchów danej osoby w obszarze działania oraz wykorzystanie skanerów laserowych, które monitorują osoby, z którymi wchodzi on w interakcję. Połączone zastosowanie systemów kontroli, percepcji i przewidywania pozwala maszynie na współpracę z człowiekiem w dowolnym procesie lub sektorze i to bez żadnych kompromisów: nie ma, na przykład, potrzeby kontrolowania wibracji.

Źródło: Informacja prasowa Comau

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również