Czujnik, który wykryje każdy obiekt

czujnik laserowy © Sensoparts

Udostępnij:

Laserowy czujnik optyczny FT 55-RLHM firmy Sensoparts z funkcją odcięcia tła jest w stanie przeanalizować dowolną powierzchnię i zidentyfikować najmniejszy obiekt.

Sensor może pracować w kilku trybach, w tym „Detect all” (wykrywaj wszystko), w którym potrafi zidentyfikować każdy obiekt. Niestraszne mu powierzchnie metalowe o silnym połysku, detale przezroczyste czy czarne obiekty na czarnym tle. Czujnik reaguje na każdą odchyłkę od zadanej wartości referencyjnej, a więc także na zmianę odległości detalu, odmienne właściwości powierzchni czy nawet odbitą wiązkę lasera. I robi to z odległości od 0 mm, czyli bez uwzględniania martwej strefy.

FT 55-RLHM jest w stanie wykryć także bardzo małe detale i dostarczyć informacje zarówno o ich odległości, jak i odbijanej przez nie energii. Dzięki wysokiej dokładności pomiaru można go wykorzystać m.in. do kontroli wysokości podnoszenia wózka widłowego oraz identyfikacji obiektów wielowarstwowych, np. pudeł. Czujnik automatycznie wykrywa bowiem zbyt małą lub zbyt dużą liczbę warstw.


Zakres pomiarowy do 1 metra

FT 55-RLHM nie tylko doskonale rozpoznaje obiekty w przestrzeni, ale robi to też na znaczne odległości – jego zakres pomiarowy wynosi do 1 m. Ponieważ wartość histerezy jest tu minimalna, czujnik jest w stanie zidentyfikować nawet najmniejszy detal z dużej odległości, np. znajdującą się 250 mm od niego kartkę papieru. Zmierzona odległość wyświetlana jest na zintegrowanym wyświetlaczu z programowalnymi przyciskami.

Oprócz nich obsługę czujnika ułatwiają dwa niezależne wyjścia I/O, interfejs IO-Link, a także dodatkowe opcje konfiguracji wyjść I/O, takie jak opóźnienie włączenia i wyłączenia. Całość zamknięta jest w wytrzymałej, metalowej obudowie. Wszystko to sprawia, że czujnik znajdzie zastosowanie w szeregu aplikacji z zakresu automatyzacji przemysłu – od budowy maszyn, przez motoryzację i przetwórstwo tworzyw, po sektor farmaceutyczny i opakowaniowy.

Źródło: Sensoparts

Udostępnij:

Drukuj


Galeria artykułu
TOP w kategoriiMMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również