Czujnik, który wykryje każdy obiekt

Preview
Sensoparts
Reklama
Reklama

Laserowy czujnik optyczny FT 55-RLHM firmy Sensoparts z funkcją odcięcia tła jest w stanie przeanalizować dowolną powierzchnię i zidentyfikować najmniejszy obiekt.

Sensor może pracować w kilku trybach, w tym „Detect all” (wykrywaj wszystko), w którym potrafi zidentyfikować każdy obiekt. Niestraszne mu powierzchnie metalowe o silnym połysku, detale przezroczyste czy czarne obiekty na czarnym tle. Czujnik reaguje na każdą odchyłkę od zadanej wartości referencyjnej, a więc także na zmianę odległości detalu, odmienne właściwości powierzchni czy nawet odbitą wiązkę lasera. I robi to z odległości od 0 mm, czyli bez uwzględniania martwej strefy.

Reklama

FT 55-RLHM jest w stanie wykryć także bardzo małe detale i dostarczyć informacje zarówno o ich odległości, jak i odbijanej przez nie energii. Dzięki wysokiej dokładności pomiaru można go wykorzystać m.in. do kontroli wysokości podnoszenia wózka widłowego oraz identyfikacji obiektów wielowarstwowych, np. pudeł. Czujnik automatycznie wykrywa bowiem zbyt małą lub zbyt dużą liczbę warstw.

Zakres pomiarowy do 1 metra

Reklama

FT 55-RLHM nie tylko doskonale rozpoznaje obiekty w przestrzeni, ale robi to też na znaczne odległości – jego zakres pomiarowy wynosi do 1 m. Ponieważ wartość histerezy jest tu minimalna, czujnik jest w stanie zidentyfikować nawet najmniejszy detal z dużej odległości, np. znajdującą się 250 mm od niego kartkę papieru. Zmierzona odległość wyświetlana jest na zintegrowanym wyświetlaczu z programowalnymi przyciskami.

Oprócz nich obsługę czujnika ułatwiają dwa niezależne wyjścia I/O, interfejs IO-Link, a także dodatkowe opcje konfiguracji wyjść I/O, takie jak opóźnienie włączenia i wyłączenia. Całość zamknięta jest w wytrzymałej, metalowej obudowie. Wszystko to sprawia, że czujnik znajdzie zastosowanie w szeregu aplikacji z zakresu automatyzacji przemysłu – od budowy maszyn, przez motoryzację i przetwórstwo tworzyw, po sektor farmaceutyczny i opakowaniowy.

Galeria artykułu

Źródło: Sensoparts

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama