Czy oprogramowanie CAD to przyszłość Przemysłu 4.0?

Czy oprogramowanie CAD to przyszłość Przemysłu 4.0? norelem

Oprogramowanie CAD ma wszelkie atuty, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w zakresie inteligentnego projektowania i transformacji cyfrowej oraz pomóc inżynierom na kolejnych etapach rozwoju technologii cyfrowej. Boris Fischer-Ribič, country manager firmy norelem (obszar: Austria), omawia zalety wykorzystania danych CAD pozwalające ulepszać i usprawniać projektowanie produktu, co zapewnia wyższą wydajność procesu produkcyjnego.

Oprogramowanie CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) pierwotnie opracowane, aby pomóc projektantom efektywniej wykonywać rysunki techniczne, ewoluowało, stając się podstawą prawie wszystkich danych projektowych generowanych dla celów produkcyjnych. Dane CAD zapewniają wyższą jakość produktu przy niższych kosztach rozwoju oraz zwiększonej wydajności, co umożliwia szybsze wytwarzanie i wprowadzanie wyrobów na rynek. Badanie CAD Software Market Research Report przewiduje, że globalny rynek oprogramowania CAD osiągnie wartość 18,7 mld dolarów w 2030 r., co oznacza istotny wzrost z poziomu 9,3 mld dolarów w 2019 r.

Powiązane firmy

Czwarta rewolucja przemysłowa, znana również jako Przemysł 4.0, to zasadniczo cyfrowy wątek od początku do końca, od pomysłu do produkcji. Żadna firma nie obejmuje w pełni, czym jest oraz jak funkcjonuje Przemysł 4.0, jednak pewne jest to, że składa się na niego wiele połączonych elementów. Tylko wtedy koncepcja Przemysłu 4.0 będzie efektywna i praktyczna w miejscu pracy, a program CAD jest ważną częścią tego procesu.

Wszystko zależy od...

Nawet na początku procesu projektowego wskazane jest, aby inżynierowie mogli usprawnić codzienną pracę, korzystając z danych CAD. Zapoznanie się z wyprzedzeniem z dostępnymi prefabrykatami i standardowymi częściami maszyn może wesprzeć proces projektowania. Podczas procesu projektowania dane CAD umożliwiają lepsze opcje wizualizacji, aż do poziomu podzespołów gotowego produktu. Dużą zaletą danych CAD jest dokładność. Nie można jej osiągnąć bez szkicu, a jego brak może sprawić, że proces projektowania będzie bardziej podatny na błędy, wolniejszy i kosztowniejszy, jeśli projekt okaże się nieprawidłowy.

Użytkownicy mają możliwość projektowania w 2D lub 3D od początku. Mogą też oglądać gotowy model wirtualny pod różnymi kątami. Ułatwia to również integracja programowa. Tryb 2D CAD jest powszechnie używany do szkicowania pomysłów, podczas gdy 3D CAD służy do wirtualnego budowania produktu i dostosowywania wymiarów zintegrowany system oprogramowania umożliwia inżynierom przełączanie się między nimi. Dane CAD umożliwiają stworzenie wirtualnej prezentacji gotowego projektu produktu, a także przetestowania jego wewnętrznych funkcji. Wizualizacja gotowego produktu w środowisku wirtualnym nie tylko zapewnia inżynierom bardziej realistyczne wrażenia, ale także ułatwia identyfikację i poprawę ewentualnych błędów w projekcie.

Zwiększona produktywność była celem branży wytwórczej od bardzo dawna i wraz z postępem technologicznym, takim jak automatyzacja fabryk, stale ewoluowała i dostosowywała się w ciągu ostatniej dekady. Cyfryzacja, dzięki nowoczesnej technologii komunikacyjnej, umożliwia łączenie ze sobą projektantów, maszyn i produktów. Pozwala to projektantom sprawdzać z wyprzedzeniem, które komponenty zmieszczą się w dostępnej przestrzeni montażowej lub ile pozostało luzu projektowego.

Wiedza o dostępnych standardowych komponentach może zaoszczędzić dużo czasu. Umożliwia ona inżynierom wykorzystanie na rysunku technicznym największej liczby znormalizowanych części i pozwala w pełni skoncentrować się na pozostałych szczegółach projektowych. Przekłada się to na: olbrzymią oszczędność czasu, optymalizację łańcucha wartości dodanej oraz pozwala inżynierom skupić się na swoich podstawowych kompetencjach.

Proces projektowania

Wszystkie modele CAD są modelami statycznymi. Eliminuje to nie tylko wykreślanie komponentów, ale także ich konfigurację oraz pozwala szybko i skutecznie zakończyć projekt. Wizualne przedstawienie gotowego produktu w środowisku wirtualnym nie tylko zapewnia projektantowi bardziej realistyczne wrażenia, ale także ułatwia identyfikację i poprawę ewentualnych błędów. Ostatecznie prowadzi to do minimalizacji przestojów i zwiększenia wydajności.

Ciągły dostęp do danych

Ponieważ dane CAD stanowią powszechnie dostępne zasoby dla inżynierów, niezależnie od tego, czy są one dostępne online, czy za pośrednictwem aplikacji, proces projektowania produktu staje się płynniejszy i wydajniejszy. Przy użyciu danych CAD inżynierowie poświęcą mniej czasu na projektowanie produktów lub części ze względu na szeroką dostępność wiedzy, materiałów i sugestii. Z uwagi na fakt, że oczekuje się, że rynek CAD będzie rozwijał się w ciągu następnych 10 lat dość szybko, kluczowi inżynierowie będą mogli dostosowywać się do oprogramowania i technologii w miarę postępu zmian. Aby pomóc inżynierom nadążać za aktualizacjami dostępne są szkolenia u różnych producentów, często bezpłatne.

Projektanci mogą w pełni wykorzystać ofertę norelem, zmieniając sposób, w jaki podchodzą do procesu projektowania, i rozpoczynać pracę od wykorzystania danych CAD norelem, niezależnie od tego, czy są one dostępne online, za pomocą aplikacji norelem CAD czy poprzez katalog, generator narzędzi i pomysłów The Big Green Book, który jest dostępny w wersji drukowanej, cyfrowej i na nośniku USB.

Centrum szkoleniowe norelem Academy wspiera inżynierów zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba, mając ponad 60-letnie doświadczenie w inżynierii mechanicznej i zakładowej. Firma, znając branżę, wie, co jest istotne dla projektantów oraz inżynierów i oferuje bezpłatne kursy szkoleniowe, od podstawowego szkolenia i przekazywanie wiedzy zawodowej, po przegląd nowych produktów. W dowolnym miejscu i czasie można uzyskać w trybie online dostęp do krótkich, 30-minutowych podstawowych kursów szkoleniowych.

Baza danych norelem zawiera wszystkie istotne informacje na temat produktów, przykłady zastosowań i filmy prezentujące najlepsze praktyki. Inżynierowie mogą uzyskać dane CAD dla ponad 60 000 komponentów norelem w różnych formatach danych, dzięki czemu mają w zasięgu ręki cały świat standardowych komponentów. W ten sposób inżynierowie mogą szybko i łatwo zintegrować z systemem wszystkie dane techniczne i geometryczne, aby wydajniej i dokładniej realizować koncepcje projektowe.

Oprogramowanie CAD okazuje się bardzo przydatne dla różnorodnych branż, pomagając w tworzeniu wielu projektów od podstawowych do najbardziej złożonych geometrii. W przypadku branży produkcyjnej rynek CAD stale rośnie, kierując branżę w stronę usprawnionej i wydajnej przyszłości, łączącej świat fizyczny i cyfrowy.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę