Czy wynajem urządzeń jest lepszy niż zakup?

Prowadzenie przedsiębiorstwa w branży przemysłu ciężkiego wymaga często ogromnych sum wydawanych na inwestycje w sprzęt. Zakup podstawowych i niezbędnych urządzeń jest bardzo kosztowny, często wymagając przechodzenia przez żmudną procedurę kredytową. Na szczęście istnieją na rynku firmy, które zapewniają alternatywne sposoby na wyposażenie się w niezbędny sprzęt do wykonania pracy. Jednym z nich jest wynajem.

Zbierając park maszynowy niezbędny do wykonywania pracy przedsiębiorstwa, musimy wziąć pod uwagę ogromne koszty wyposażenia hal w niezbędne akcesoria. Z tego powodu wiele firm wykorzystuje możliwości kredytowe bądź leasingowe zapewniające niezbędne środki na wyposażenie się w wymagane narzędzia pracy. Jest to jednak dość długa i trudna droga, zwłaszcza, że należy przedstawić odpowiednią dokumentację, a potem przejść pełen proces weryfikacyjny.

W związku z tym przedsiębiorcy szukają alternatywnych rozwiązań, które oferują w wielu przypadkach producenci urządzeń dźwigowych. Jest to tzw. wynajem dostępny na klarownych warunkach, zapewniający wykorzystanie dokładnie tych urządzeń, jakie są w danym momencie lub na danym etapie niezbędne do bezpiecznego rozpoczęcia produkcji.

Wynajem to nic innego, jak udostępnienie danej firmie sprzętu pozostającego własnością podmiotu oferującego. Podobnie jak w przypadku wynajmu pojazdów, czy też sprzętu narciarskiego, wnosi się tu stosowną opłatę za dzień, tydzień lub miesiąc korzystania. Wysokość opłaty, jak i czas minimalny wypożyczenia każdy właściciel maszyn ustala indywidualnie, przez co najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie oferty lub też skierowanie konkretnego zapytania do wybranych podmiotów.

Czy każde urządzenie można wynająć?

Firmy oferujące wynajem specjalistycznego sprzętu starają się stale rozbudowywać swoje portfolio o nowe urządzenia. Wiele z nich może poszczycić się nawet kilkoma setkami maszyn gotowych do wypożyczenia, co sprawia, że w takim wypadku przedsiębiorca poszukujący odpowiednich rozwiązań jest w stanie wybrać dokładnie takie, jakie okażą się najbardziej adekwatne do czekających je zadań.

W branży dźwigowej, w opcji wynajmu dostępne są niemalże wszystkie urządzenia do zastosowań w przemyśle. W ofercie firm znajdują się więc wciągarki pneumatyczne, wciągniki (elektryczne i pneumatyczne), nawijarki, a także wózki, w tym wózki niskiego prześwitu. Większość sprzętu dodatkowo oferowana jest w różnych konfiguracjach, również w tych obejmujących certyfikaty ATEX czy przygotowanie do działania w warunkach morskich. Dzięki temu możliwe staje się jeszcze dokładniejsze dopasowanie niezbędnego parku maszynowego do codziennych zastosowań w przedsiębiorstwie wynajmującego.

Jakie są korzyści z wynajmu urządzeń?

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze wynajmu jest przede wszystkim czynnik finansowy pozwalający na znaczne ograniczenie kosztów, minimalizując je do regularnej opłaty za wypożyczenie, znacznie niższej, niż jednorazowy koszt zakupu.

Dodatkowym czynnikiem staje się również opieka techniczna nad wynajmowanym urządzeniem, zapewniana przez firmę oferującą tego typu usługi. Pozwala to skupić się wynajmującemu na prowadzonej działalności, bez potrzeby angażowania dodatkowych środków oraz czasu w tego typu zadania. Wszystkie urządzenia oferowane na wynajem posiadają oczywiście niezbędne komplety certyfikatów bezpieczeństwa, zapewniające najwyższy poziom ochrony pracowników zgodnie z wymaganiami danego kraju.

Równie ważne staje się dopasowanie urządzeń do określonych potrzeb, co też sprawia, że przedsiębiorstwa wyposażające się w maszyny z wynajmu są w stanie skutecznie dostosować je do specyfiki pracy w każdym momencie. Co więcej, wielu producentów urządzeń dźwigowych w opcji wypożyczenia umożliwia również wykup użytkowanych sprzętów, dzięki czemu samo ich wynajęcie może stanowić jedynie test dla konkretnego rozwiązania, zwłaszcza, gdy przedsiębiorca zainteresowany zakupem chce najpierw przeprowadzić szczegółowe badanie przydatności konkretnego modelu urządzenia w swojej firmie.

Kiedy wynajem urządzeń jest lepszy niż ich zakup?

Wynajem urządzeń jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach rynkowych. Poleca się go przede wszystkim firmom dopiero startującym, rozwijającym się i nieposiadającym odpowiedniego zaplecza kapitałowego na zakup wszystkich niezbędnych urządzeń. Zwykle takie przedsiębiorstwa posiadają bardzo ograniczone możliwości kredytowania, co również powinno mieć wpływ na szukanie alternatywnych sposobów budowania parku maszynowego.

Wynajem to również doskonały sposób na testowanie sprzętu, który przedsiębiorstwo planuje zakupić w przyszłości. Dzięki wypożyczeniu urządzeń operatorzy są w stanie sprawdzić sprzęt w warunkach codziennego użytkowania, a w wypadku pomyślnego przejścia wszystkich prób, zasygnalizować możliwość rozpoczęcia procedury zakupu.

O wynajmie urządzeń mogą pomyśleć również firmy już rozwinięte, lecz posiadające ograniczone budżety na inwestycje. Wypożyczenie maszyn może być pomocne w sytuacji, w której firmy nie stać np. na stworzenie kolejnego stanowiska zwiększającego produkcję, a co za tym idzie potencjalne obroty.

Czasowe użytkowanie sprzętu to również doskonały sposób na rozszerzenie profilu działalności firmy o zlecenia specjalne, lub chwilowe zwiększenie produkcji na potrzeby konkretnego zadania. Zwłaszcza, gdy pojawia się klient z wymaganiami wykraczającymi poza możliwości maszynowe przedsiębiorstwa. Wynajem konkretnych urządzeń na krótki czas (odpowiadający przewidywanemu terminowi wykonania zlecenia), pozwala na wykonanie zleconej pracy bez potrzeby kosztownego rozbudowania parku maszynowego, czy też rezygnacji z dobrze zapowiadającej się współpracy.

Wynajem urządzeń ma bardzo dużo zalet. Dlatego warto wykorzystać ten sposób pozyskiwania sprzętu, zapewniając znacznie ciekawsze możliwości rozwoju i dostęp do sprawdzonych urządzeń dokładnie dopasowanych do profilu działalności.

Autor: Sebastian Przygoda, Manufacturing Director, Red Rooster Poland - 10 lat doświadczenia w branży dźwigowej.

Red Rooster Poland - firma z ponad 25-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży, wynajmie i serwisie urządzeń dźwigowych. Oddziały Red Rooster ulokowane są w Szkocji, Polsce i Anglii, obsługując klientów z 36 krajów.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę