Czyszczenie to przejaw troski. Nowa generacja czyściw exelCLEAN

czyściwa Tork © Tork

Udostępnij:

Gdy operatorzy myślą o konserwacji, skupiają się na maszynach, a nie na sobie. Niestety badania dowodzą, że prace konserwatorskie są powszechnym źródłem wypadków¹. Oznacza to, że konserwacja to nie tylko troska o maszyny, ale także o pracowników.

Wiele firm sądzi, że szkolenia pracowników prowadzą do poprawy bezpieczeństwa i powodują, że będą oni lepiej przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Niestety badania¹ uniwersyteckie wykazały, że nawet pozytywne nastawienie personelu do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa nie przekłada się na redukcję wypadków w miejscu pracy. Powodem tego jest fakt, że pracownicy najczęściej robią to, co jest dla nich najwygodniejsze, a nie najbezpieczniejsze. Nawet jeśli pracownicy znają procedury bezpieczeństwa, często z nich rezygnują na rzecz łatwiejszych i szybszych rozwiązań. Zatem w jaki sposób najlepiej wpłynąć na przestrzeganie zasad BHP?


Narzędzia i procesy kluczem do sukcesu
Czyny mówią więcej niż słowa. Badania² wykazały, że zapewnienie praktycznych rozwiązań ma większy wpływ na redukcję wypadków niż motywowanie pracowników do zmiany sposobu myślenia. Bez właściwych narzędzi i procesów w hali produkcyjnej, wypadki będą nadal się zdarzać – bez względu na liczbę prowadzonych szkoleń.

 

Pozorne detale, takie jak lepszy produkt do czyszczenia lub wycierania, mają duży wpływ na pracę, zwłaszcza na bezpieczeństwo i morale pracowników. Według badań² organizacje powinny skupić co najmniej 80% swoich wysiłków na poprawie kultury bezpieczeństwa w obszarach takich jak konserwacja oraz procedury postępowania kadry kierowniczej. W przypadku konserwacji najważniejsze są procesy czyszczenia dopasowane do potrzeb danego zakładu lub łatwy dostęp do dozowników, który sprzyja utrzymaniu czystości.

– Najbardziej niebezpieczne wypadki z ogromnymi konsekwencjami finansowymi i środowiskowymi zazwyczaj wynikają z zaniedbywania prac związanych z utrzymywaniem czystości oraz tanich prac konserwatorskich – mówi dr Nima Khakzad, Politechnika w Delft.


TOP w kategorii
Czysta hala to dowód troski o bezpieczeństwo
Czysta hala produkcyjna i dbanie o porządek dowodzą, że Twojej organizacji zależy na odpowiednich warunkach pracy, co przekłada się na dobre morale pracowników. Efekt ten obejmuje nie tylko pojedynczych pracowników – gdy wiele osób postępuje właściwie, inni chętnie ich naśladują. Zatem właściwe narzędzia i proste procesy skutkują czystszym i bardziej wydajnym miejscem pracy. 

Wsparcie kadry kierowniczej
Kierownicy powinni wzmacniać pożądane zachowania i zapewniać właściwe narzędzia. Muszą pamiętać o ciągłym wspieraniu pracowników. Badania² wykazały, że najlepszym na to sposobem jest zapewnienie dostępu do odpowiednich narzędzi.

 

Produkty Tork wspierają bezpieczeństwo 
Obecnie większość przemysłowych klientów produkcyjnych w Europie korzysta ze szmat do czyszczenia i wycierania, zazwyczaj z przyzwyczajenia. Tork oferuje produkty i narzędzia, które są bardziej skuteczne niż szmaty i zachęcają do stosowania bezpiecznych praktyk w hali produkcyjnej. Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo, czas pożegnać się z tradycją korzystania ze szmat. Oto powody:
 

Mniejsza presja czasu = mniej błędów 
Gdy pracownicy mają więcej czasu na wykonanie zadania, wzrasta prawdopodobieństwo bezpiecznego postępowania. Produkty Tork pozwalają oszczędzić nawet 35% czasu podczas konserwacji i sprzątania. Niezmiennie wysoka jakość produktów Tork przekłada się na obniżenie wysiłku pracowników o 31%. 

Mniejszy bałagan poprawia bezpieczeństwo 
Tork oferuje odpowiednie produkty do poszczególnych zadań. Dozowniki Tork z dobranymi produktami pomagają stworzyć właściwą strukturę pracy w newralgicznych punktach. Pozwala to oszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko wypadków. 

Niższe zużycie rozpuszczalnika to zdrowsza i bezpieczniejsza praca 
Produkty Tork wymagają użycia nawet o 41% mniej rozpuszczalnika (w porównaniu z tradycyjnymi szmatami). Praca z rozpuszczalnikami może negatywnie wpływać na zdrowie operatorów. Tork redukuje ryzyko związane z przechowywaniem szmat nasączonych rozpuszczalnikiem.


 

Większe bezpieczeństwo poprawia jakość pracy 
Dostęp do łatwych w użyciu, wszechstronnych narzędzi pozwala na lepszą, szybszą i bezpieczniejszą pracę. Praca bardziej zadowolonego i wydajnego personelu oznacza zaś krótsze przestoje, co bezpośrednio wpływa na oszczędności. Wielozadaniowe czyściwo włókninowe Tork z technologią exelCLEAN to praktyczny sposób na pokazanie, że czyszczenie to przejaw troski. Więcej o produktach exelCLEAN przeczytasz tutaj.

Dla wszystkich zainteresowanych nową generacją czyściw włókninowych exelCELAN marka Tork przygotowała specjalną akcję bezpłatnych testów. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zarejestrować się na stronie Tork Polska.

 


–––––––––––––––––––––– 
Źródła: 

1.National Health Scotland, „What is maintenance? Healthy safe workplaces”, 2012 

2. Dominic Cooper, Improving Safety Culture - A Practical Guide, 2001

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również