„Doing business” opłaca się w Polsce

Preview
MG
Reklama
Reklama

Polska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu. Potwierdził to tegoroczny raport Banku Światowego, w którym nasz kraj awansował o 7 miejsc i znalazł się w czołówce reformatorów gospodarczych.

Te słowa wypowiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji rankingu „Doing Business 2013". Spotkanie odbyło się 23 października 2012 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Reklama

Wicepremier Pawlak podkreślił, że pozycja Polski w rankingu Banku Światowego to efekt m.in. działań rządu na rzecz doskonalenia prawa gospodarczego. - Naszym priorytetem jest stworzenie najlepszych w Europie warunków do prowadzenia biznesu. Docenili to eksperci Banku Światowego i bardzo pozytywnie odnieśli się do tworzenie w Polsce dobrego klimatu dla firm - powiedział.

Wicepremier nawiązał także do prac Ministerstwa Gospodarki dotyczących ograniczania barier administracyjnych oraz redukcji obowiązków informacyjnych obywateli i przedsiębiorców. - Wspólnie z biznesem i stroną społeczną przygotowaliśmy już dwie ustawy, które wprowadziły m.in. kulturę składania oświadczeń zamiast zaświadczeń oraz zwiększyły dostępność interpretacji podatkowych - wyjaśnił.

Przypomniał jednocześnie, że projekt trzeciej ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce czeka obecnie na akceptację Rady Ministrów. - W dokumencie zawarliśmy np. możliwość pełnej metody kasowej w zakresie VAT, rozliczanie przeterminowanych faktur oraz łatwiejszy dostęp do ulgi na złe długi - dodał wicepremier Pawlak.

Reklama

W opinii wicepremiera ważnym krokiem na drodze wsparcia działalności małych i średnich przedsiębiorców, szczególnie tych którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, będzie także „Polityka nowej szansy". - Dokument opracowujemy wspólnie z ekspertami Ministerstwa Sprawiedliwości. Wkrótce przedstawimy jego założenia - podkreślił.


***

Raport „Doing Business 2013" został przygotowany przez Bank Światowy. Został on przygotowany po raz dziesiąty. Zawiera on ocenę gospodarek 185 krajów w oparciu o coroczne badania przepisów prawa pod kątem warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej informacji: www.doingbusiness.org

źródło: www.mg.gov.pl

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama