Dolny Śląsk zwiększy zatrudnienie w sektorze lotniczym

©

Udostępnij:

Polski przemysł lotniczy utrzyma tendencję wzrostową w bieżącym roku. Sprzyjają temu globalny trend rozwoju branży, plany modernizacji polskiej armii, dotacje unijne w perspektywie na lata 2014-2020 oraz coraz sprawniejsze przyciąganie zagranicznych inwestorów do specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie nowe zakłady przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą powstają m.in. w województwie dolnośląskim. Według szacunków firmy Bergman Engineering, specjalizującej się w contractingu i rekrutacji inżynierów, w najbliższym czasie w regionie zwiększy się popyt m.in. na technologów i programistów CNC, metrologów (CMM) oraz robotyków.

Przemysł lotniczy nabiera coraz większego rozpędu na całym świecie. Firma doradcza Deloitte prognozuje wzrost przychodów globalnego sektora lotniczo-obronnego na poziomie 3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Eksperci Deloitte szacują, że wzrost przychodów będzie widoczny także w lotnictwie cywilnym i utrzyma się w 2016 roku na poziomie 3,4 proc. Tendencja rozwojowa zauważalna jest także w Polsce. Przyczyniają się do tego zarówno trwający proces modernizacji polskiej armii, jak i ponad 400 mln zł dotacji unijnych mających wspierać prace nad nowoczesnymi technologiami w przemyśle lotniczym w perspektywie na lata 2014 – 2020. Wsparciem w przyciąganiu do Polski nowych inwestycji są także Specjalne Strefy Ekonomiczne. Dobrym przykładem prężnego rozwoju jest Dolny Śląsk, gdzie w ostatnim czasie zainwestowało już kilka międzynarodowych koncernów branżowych, m.in. amerykański Paradigm Precision produkujący nowatorskie części dla silników używanych w najnowszych Boeingach i Airbusach oraz UTC Aerospace Systems, planujący zainwestować w tym roku ponad 10 milionów dolarów w swój zakład produkcyjny we Wrocławiu. W regionie niedawno powstał również Dolnośląski Klaster Lotniczy, mający stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy.Plany rozwoju wiążą się także ze zwiększeniem zatrudnienia w sektorze. Specjaliści Bergman Engineering szacują, że na terenie Regionu Polski Południowo – Zachodniej w najbliższym czasie poszukiwani będą m.in. technolodzy i programiści CNC, metrolodzy (CMM), specjaliści od obróbki elektroerozyjnej oraz robotycy.

– Na atrakcyjne nowe oferty pracy mogą liczyć pracownicy przede wszystkim branży automotive oraz innych branż, gdzie stosuje się precyzyjną obróbkę mechaniczną z rygorystycznymi tolerancjami. Taka bowiem jest specyfika produkcji komponentów dla lotnictwa. Szczególnie ceniona będzie też znajomość oprogramowania do modelowania Catia – mówi Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman Engineering.

Inwestycje branżowe na Dolnym Śląsku mogą także spowodować odpływ kadr z pobliskich regionów.

– Rozwój branży na Dolnym Śląsku może zapoczątkować relokację wielu doświadczonych pracowników z rzeszowskiej doliny lotniczej ze względu na znacznie wyższe wynagrodzenia na Dolnym Śląsku – tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Obecnie trwają rekrutacje do nowej fabryki Paradigm Precision. Z kolei wrocławski zakład UTC Aerospace Systems, mający wspierać program Airbus Helicopters H175, planuje zatrudnienie blisko 100 nowych pracowników.Bergman Engineering to firma inżynierska i rekrutacyjna. Bergman Engineering posiada biura w Polsce i Niemczech, oferując usługi z zakresu expert – recruitment (rekrutacja w zakresie inżynierii i branży IT), pracy przy projektach (wynajem inżynierów lub stałe zatrudnienie u klienta), usług inżynieryjnych (produkcja, doradztwo w produkcji seryjnej, tworzenie projektów), jak również inne usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Bergman Engineering jest także członkiem Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.

Źródło: Bergman Engineering

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również