Dookoła świata z iglidur i nagrody vector 2014

MM Magazyn Przemysłowy

W trakcie konferencji zorganizowanej podczas targów ITM Mach-Tool w Poznaniu, firma igus zaprezentowała wyjątkowy sposób na fetowanie pięćdziesięciu lat istnienia firmy oraz jubileuszu trzydziestu lat materiałów iglidur. Poznaliśmy również zwycięzców polskiej edycji konkursu vector 2014 na najciekawsze aplikacje związane z zasilaniem z użyciem prowadników.

Igus od dziesięcioleci prowadzi badania we własnym, największym w branży, laboratorium testowym, aby nieustannie udoskonalać swoje produkty. W celu udowodnienia, czego jest dzisiaj w stanie dokonać przetestowana i stosowana w milionach urządzeń innowacyjna technologia tworzyw sztucznych, firma igus postanowiła wysłać mały samochód wyposażony w komponenty iglidur w wymagającą podróż dookoła świata po drogach asfaltowych, szutrowych i błotnistych na czterech kontynentach. W dniu 20 stycznia w podróż dookoła świata wyruszył samochód, który przez wiele tygodni był poddawany modyfikacjom w warsztacie Fachhochschule Köln [Wyższa Szkoła Techniczna w Kolonii]. Tworzywami sztucznymi firmy igus zastąpiono w pojeździe wszystko, co tylko możliwe z technicznego punktu widzenia oraz zgodnie z przepisami TÜV. Metalowe łożyska przy pedale hamulca, wycieraczkach i podnośnikach szyb w oknach, w module przełącznika biegów, w konsoli siedzenia, przy hamulcu ręcznym, generatorze startowym, przy przepustnicy oraz składanym dachu zastąpiono łożyskami polimerowymi.

Powiązane firmy

Wyprawa rozpoczęła się od Indii, zaraz potem przerobiony smart udał się w podróż do Chin. Japonia, Korea Południowa i Tajwan to kolejne kraje na azjatyckiej trasie pojazdu przed jego wyprawą do Ameryki. Tam planowany jest, między innymi, etap wiodący od wybrzeża do wybrzeża przez Kanadę i USA. Kolejny punkt na planie podróży stanowi Europa, gdzie samochód odwiedzi różnych klientów, targi i oddziały firmy igus. Każdy przystanek i każdy kilometr podróży można obserwować i śledzić na: blog.igus.eu/iglidurontour.

Nowoczesne polimerowe prowadniki kablowe są nieodłącznym elementem współczesnych gałęzi przemysłu automatyzacji maszyn. Firma igus uhonorowała nagrodami vector najlepsze aplikacje, w których zastosowano prowadniki. Celem konkursu vector, organizowanego przez firmę igus, jest wyróżnienie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zastosowań systemów zasilania, które mogą być zrealizowane za pomocą prowadników przewodów oraz kabli do aplikacji ruchomych firmy igus.

Pierwsze miejsce zajęła spawarka wysokiej częstotliwości, zaprojektowana przez firmę Zemat Technology Group LTD. Drugie miejsce zajęła maszyna wiertniczo-palownicza firmy Wamet. Na trzecim miejscu uplasował się system transportowy używany w firmie FIAT Auto Poland.
Wszystkie aplikacje zgłoszone na konkurs można obejrzeć w serwisie YouTube, na kanale: youtube.pl/igusPolska.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę