Dotrzymać kroku technologii

Niemiecki specjalista ds. automatyki napędów, Trinamic opracował układ elektroniczny dla silników krokowych, który wyposażony jest w nową technologię dostosowującą prędkość silnika do nagłego wzrostu obciążenia. TMC5062 to monolityczny chip obsługujący nawet dwa silniki o poborze prądu na poziomie 1.5A.

Nowa technologia dcStep opiera się o potrzebę utrzymania silników krokowych w danej pozycji lub kroku bez wykorzystania kosztownych układów sprzężenia zwrotnego. Obecnie - w otwartej pętli sterowania silnikami krokowymi - niezbędne jest zastosowanie marginesów bezpieczeństwa w celu ochrony przed skutkami tzw. gubienia kroków. Nowa technika umożliwia chwilowe wzrosty momentu obrotowego pozwalające na kompensowanie nagłych obciążeń bez utraty kroku. Dzięki temu udało się znacząco zmniejszyć wspomniany margines bezpieczeństwa. Nowa technologia dcStep obniża koszty systemu, zużycie energii oraz pozwala na optymalizację wykorzystania możliwości silników krokowych - to, z kolei prowadzi do niższych temperatur pracy, zwartej konstrukcji sterownika oraz znacząco przyspieszy jego dalszą miniaturyzację, zwiększając efektywność i łatwość obsługi.

Układ jest podłączony do mikrokontrolera poprzez interfejs SPI lub za pomocą zwykłych przewodów. Wykonuje w czasie rzeczywistym wszystkie obliczenia dotyczące położenia i prędkości silnika krokowego, a także określa prądy pobierane przez każdą z cewek. Nowy chip zajmuje powierzchnię zaledwie 50 milimetrów kwadratowych.


Aneta Głodowska