Drugie życie wierteł

Brinckmann & Wecker

 

Żywotność narzędzi skrawających przedłuża odpowiednia eksploatacja i konserwacja, a także właściwe ostrzenie. Ta ostatnia czynność wymaga precyzji, dokładnej ostrzałki oraz stosownych materiałów ostrzących.

Ostrzenie narzędzi to zabieg przywracania ostrzu prawidłowej geometrii poprzez częściowe usuwanie materiału za pomocą szlifowania lub obróbki erozyjnej z jego powierzchni – przyłożenia, natarcia albo obu tych powierzchni. Narzędzia ze stali narzędziowych – zarówno niestopowych, jak i stopowych – oraz stali szybkotnących ostrzy się ściernicami elektrokorundowymi, natomiast narzędzia z węglika spiekanego, które odznaczają się dużą twardością i odpornością na ścieranie, wymagają stosowania ściernic borazonowych lub diamentowych.

Narzędzia ścierne wykonane z diamentu i borazonu (regularnego azotku boru – CBN) cechują się dużą żywotnością powiązaną z zachowaniem profilu narzędzia i zapewniają krótki czas obróbki, niższe temperatury szlifowania (co eliminuje uszkodzenia termiczne obrabianych narzędzi) oraz jednolitą jakością powierzchni obrabianych przedmiotów.

Dobór ściernicy
Podstawowym kryterium doboru średnicy ściernicy jest typ używanej szlifierki. Jeśli istnieje możliwość, należy stosować duże średnice. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza jakość obrabianej powierzchni oraz wyższa ekonomiczność pracy dzięki lepszej wydajności obróbki.

Podczas szlifowania otworów należy pamiętać, aby średnica ściernicy stanowiła od 60 do 80% średnicy szlifowanego otworu. Mniejsze ściernice uniemożliwiają uzyskanie wysokiej jakości obrabianej powierzchni, natomiast większe utrudniają odprowadzanie usuwanego materiału. Również rozmiar ziarna w decydujący sposób wpływa na proces obróbki szlifierskiej, ważny jest zatem jego właściwy dobór. Dobierając wielkość ziarna, należy brać pod uwagę takie kryteria, jak rodzaj obróbki, pożądaną gładkość obrabianej powierzchni i oczekiwaną wydajność.

Ostrzenie wierteł
Ze względu na charakter pracy narzędzia do obróbki otworów wymagają znacznie częstszego ostrzenia niż inne narzędzia. Zamknięta strefa obróbki, problemy z transportem wiórów oraz utrudniony dostęp cieczy chłodząco-smarującej potęgują zjawisko zużycia narzędzia. Podczas wiercenia najczęściej zużyciu ulegają główne krawędzie skrawające na wierzchołku wiertła, ponieważ część stożkowa wpływa znacząco na pracę narzędzia. Przekroczenie dopuszczalnego stępienia może doprowadzić do wykruszenia krawędzi skrawającej lub jej wyłamania, a w skrajnym przypadku do złamania wiertła.

Ostrzałkę należy dobierać odpowiednio do rozmiaru wiertła, jego geometrii oraz materiału, z którego jest ono wykonane. Dzięki prostej obsłudze urządzenia te umożliwiają naostrzenie wiertła w ciągu zaledwie kilku minut z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej powtarzalności ostrzenia, a odpowiednio dobrane ściernice wytrzymują do kilku tysięcy ostrzeń.

Profesjonalne stanowisko
Oddanie narzędzi do regeneracji firmie specjalizującej się w usługach tego rodzaju wiąże się z kosztami oraz koniecznością zastąpienia ich na pewnien czas. Rozwiązaniem, które znacząco skraca czas naprawy oraz zmniejsza koszty tej operacji, jest kompletne stanowisko do ostrzenia, które zajmuje niewiele miejsca i można je ustawić w hali produkcyjnej. Tego rodzaju stanowiska oferuje niemiecka firma Brinkmann und Wecker GmbH. Jeden z proponowanych zestawów wyposażony jest w ostrzałkę Darex XT-3000, która ostrzy wiertła w zakresie 3,0-21,0 mm (opcjonalnie do 30,0 mm, bez korekcji ścinania) i kątem wierzchołkowym 118°-150°. Stałym elementem stanowiska jest także szlifierka BW-400 z dwiema ściernicami diamentowymi o wielkości ziarna 100 i 220. W przestronnej, zamykanej szafce pod ostrzałką znajduje się urządzenie do odsysania wiórów (także z węglików spiekanych) oraz wyściełane szuflady na narzędzia i urządzenia pomiarowe. Elementami dopełniającymi wyposażenie są lupa z lampą, miernik „Toolcheck” oraz olej w spreju BW-300. O wygodę pracownika obsługującego stanowisko dbają wysoki stołek oraz mata antyzmęczeniowa na podłodze.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę