Druk 3D z piasku. Nowa technologia na wyciągnięcie ręki

Druk 3D z piasku. Nowa technologia na wyciągnięcie ręki Sygnis New Technologies

Wynalezienie druku i zarazem stworzenie pierwszej drukarni na świecie było wydarzeniem, które niezwykle mocno odcisnęło swój ślad w historii i kulturze. Dziś naukowcy i badaczeprześcigają się w tworzeniu coraz nowszych technik wykorzystujących metodę druku. Co ciekawe, obecnie można drukować nie tylko tekst.

Era drukarek 3D w Polsce rozpoczęła się  już w latach 90. XX wieku i nadal trwa. W zasięgu ręki pojawia się też coraz więcej rozwiązań wykorzystujących do druku przestrzennego niestandardowe materiały. Nie każdy wie jednak, że do drukowania przestrzennego, tzw. druku 3D, mogą być wykorzystywane materiały inne niż tworzywa polimerowe. 

Druk 3D z piasku

W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się technologie druku z niestandardowych tworzyw. Binder jetting jest jedną z niewielu technologii, które z powodzeniem współpracują z metalami, piaskiem czy ceramiką. Druk z piasku został stworzony z myślą o odlewnictwie, natomiast został doceniony także w sferze wzornictwa i designu. Najczęściej znajduje to zastosowanie w przemyśle, a konkretnie przy tworzeniu właśnie modeli odlewniczych

Proces dzieli się na trzy etapy. W pierwszym kroku nakładamy materiał, którym drukujemy. Następnie głowica precyzyjnie nakrapla warstwę materiału budulcowego specjalnym spoiwem, które połączy cząstki piasku. Powtarzając ten proces nakładania materiału i nakraplania spoiwa warstwa po warstwie, można na trójwymiarowe obiekty. Na koniec procesu należy oczyścić je z otoczenia niezespojonego piasku. Wtedy elementy są gotowe. Wydruki mogą posłużyć do traconych form w odlewnictwie lub   washout-toolingu, jednak do zastosowania jako trwałe elementy potrzebują jeszcze dodatkowej obróbki  – specjalnego impregnowania i utwardzania  wydruków. Tego typu procesy są jednak tajemnicą każdej z firm, która je wykonuje. To, co charakteryzuje tę technologię, to czas wydruku, który w porównaniu z pokrewnymi metodami wytwórczymi jest rekordowo szybki.

Co można wydrukować z piasku?

Tego typu technologia służy najczęściej do tworzenia odlewów w przemyśle, ale jej trochę mniej znanym  zastosowaniem jest także wytwarzanie elementów, które mijamy praktycznie każdego dnia. Doskonałym przykładem wykorzystania druku 3D z piasku są np. działania firm dekoratorskich, produkujących elementy wyposażenia łazienek oraz designerskiego wystroju wnętrz.

Źródło: Sygnis New Technologies

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę