Duet targów przemysłowych kolejny raz w Lipsku

12.4.2011

W dniach 1-4 marca br. w Lipsku odbyły się po raz kolejny równocześnie dwie imprezy targowe; 13. Branżowe Targi Przemysłowe Technik Produkcyjnych, Obrabiarek i Maszyn Specjalnych (intec) oraz 11. Międzynarodowe Targi Poddostawców: Części, Komponenty, Moduły i Technologie („Z").

Redakcja MM, jako jedyna z Polski, była świadkiem sukcesu międzynarodowej platformy dla przemysłu poddostawczego i budowy maszyn. 

Podczas czterech dni targowych z ofertą prezentowaną przez 1.345 wystawców z niemal całego świata zapoznało się ponad 20 800 odwiedzających specjalistów. Całość ekspozycji objęła, podobnie jak poprzednio, trzy hale o łącznej powierzchni wystawienniczej ok. 60 000 m2. Najważniejszymi tematami targów intec były obrabiarki, maszyny specjalne i technologie produkcyjne. Z kolei główne zagadnienia targów „Z" obejmowały, jak zawsze, rynek poddostaw, komponenty, moduły i technologie dla przemysłu motoryzacyjnego oraz budowy maszyn. Obie imprezy odbywają w jednym terminie dopiero od 2007 r., ale z sukcesem - w ciągu ostatnich czterech lat liczba odwiedzających wzrosła bowiem o ok. 50%, a liczba wystawców o 34%. 

Wzrost ponadregionalnego i międzynarodowego znaczenia targów.
Podczas kolejnej, wspólnej edycji targów intec oraz „Z" organizatorzy odnotowali zdecydowany wzrost odwiedzających spoza Niemiec Wschodnich. Obok mających od lat międzynarodowy charakter targów „Z", targi intec - traktowane dotąd jako impreza regionalna - wzbudziły w tym roku jeszcze większe zainteresowanie przedsiębiorców z innych krajów.

O międzynarodowym charakterze targów Zuliefermesse oraz intec świadczy obecność ponad 330 wystawców spoza Niemiec. Liczne stoiska narodowe, takie jak Republiki Czeskiej, Rumunii oraz Polski były okazją do organizacji oficjalnych delegacji rządowych. Lipsk gościł m.in. delegację z Republiki Czeskiej z Ministrem Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Martinem Kocurkiem na czele, delegację rządową z Republiki Tatarstanu, jak i z innych regionów Rosji. Obecność wysokich rangą polityków, jak np. Prezydenta Republiki Tatarstanu Rustam N. Minnikhanova oraz premiera kraju związkowego Saksonia, Stanislawa Tillicha i  Ministra Gospodarki, Pracy i Transportu Saksonii Svena Morloka była istotnym wydarzeniem wspierającym rozwój kontaktów gospodarczych pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią.

Tegoroczna edycja targów Zuliefermesse oraz intec była inauguracją targowych spotkań branży. Pozytywny rozwój koniunktury gospodarczej Niemiec oraz ożywienie w branży maszynowej i motoryzacyjnej, jakie miały miejsce w drugiej połowie 2010 r., widoczne były także na targach. Wśród wystawców i odwiedzających odczuć można było zwiększenie aktywności biznesowej. Przeprowadzone podczas targów ankiety są tego najlepszym dowodem. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, 92% odwiedzających targi intec oraz 89% gości targów Zuliefermesse wyraziło chęć odwiedzenia Lipska podczas kolejnej edycji zaplanowanej w 2013 roku. Dziewięciu na dziesięciu odwiedzających zamierza polecić obie imprezy swoim klientom i partnerom handlowym. Z kolei 85% wystawców bardzo wysoko oceniło decyzyjność odwiedzających, a dziewięciu na dziesięciu wystawców targów intec i ponad 80% wystawców targów Zuliefermesse uważa, że osiągnęło swoje cele i oczekuje w najbliższych tygodniach podpisania konkretnych umów kooperacyjnych.

Dr Deliane Träber, dyrektor pionu Targów Lipskich w rozmowie z MM tak podsumowuje tegoroczne imprezy: - Bardzo cieszymy się, że zadowolenie wśród wystawców i odwiedzających jest tak duże. Obie strony doceniają korzyści płynące z połączenia obu imprez targowych, a w kolejnych latach my, jako organizatorzy, będziemy starać się je konsekwentnie poszerzać.

Silna polska reprezentacja.

Obie imprezy targowe cieszyły się równie dużym zainteresowaniem także w Polsce. Na targach Zuliefermesse obecnych było 25 polskich wystawców. Największym zainteresowaniem cieszy się Polskie Wystąpienie Narodowe, w ramach którego swoje oferty prezentowało 20 przedsiębiorstw, m.in. APJ Sikora,  Etisoft (obecnie największy w Polsce producent etykiet foliowych stosowanych do trwałych oznaczeń w przemyśle), Mikro-Met, Klaster Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu wraz z czterema firmami członkowskimi - BASIT Sp. z o.o., Dolfamex Sp. z o.o., Gambit Lubawska Sp. z o.o. oraz Matusewicz Budowa Maszyn s.j., jak również  3xE Samochody Elektryczne (firma przerabiająca samochody spalinowe na elektryczne i prezentująca na targach pojazd Sam - pierwszy seryjny samochód elektryczny produkowany w Polsce).

Partnerami stoiska była tradycyjnie już Polska Izba Motoryzacji, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii oraz portal www.4metal.pl . Założeniem organizatora stoiska była profesjonalna prezentacja polskiego przemysłu poddostawczego, innowacji technologicznych oraz aktywne wsparcie w nawiązywaniu kontaktów kooperacyjnych na międzynarodowej arenie.

Indywidualne stoiska miały firmy: Gerdins Cable Systems Sp. z o.o., Protec Konstrukcje Metalowe Sp. z o.o., Prozamet oraz SGP - Sorting Group Sp. z o.o.

Innowacyjne rozwiązania dla branży.

Także obszerny program ramowy przyciągnął rzesze odwiedzających. Do głównych atrakcji zaliczyć należy konferencję ACOD - Microcar, Forum Rosyjskie oraz 1. Doroczną Konferencję AutoNet, która wraz z Konferencją Poddostawców z Krajów Europy Środkowo-Wschodniej odbyła się pod hasłem „Sharing Automotive Competence in Central Europe".

Wydarzeniem specjalnym targów była organizacja dwóch wystaw poświęconych nowym technikom produkcyjnym: na targach intec - Rapid Y oraz na targach Zuliefermesse - Rapid μ. Wystawa Rapid Y pod hasłem „Obrabiarki wydajne energetycznie to fakt" prezentowała łańcuch energooszczędnych procesów konstrukcji i produkcji obrabiarki. Przykładem był produkt końcowy - najnowsza tokarka CNC N 20 Niles-Simmons Chemnitz oraz niezbędne do jej produkcji komponenty. Tokarka ta charakteryzuje się m.in. zredukowanym poborem mocy dzięki wykorzystywaniu energooszczędnych komponentów oraz mechatronicznych systemów poddostawczych.

- Głównymi tematami programu ramowego były aktualne problemy i trendy branży. Począwszy od wydajności zasobów, poprzez nowe materiały, na problemach dotyczących wykwalifikowanych specjalistów skończywszy. Wszystkie imprezy były magnesem dla odwiedzających i doskonale uzupełniły nasze targi - chwali się nam Kersten Bunke-Njengué, dyrektor targów Zuliefermesse oraz intec.

Biznes doskonały - Międzynarodowe Giełdy Kooperacji stałym  elementem  targów Z 2011 oraz inec

Dodatkowym narzędziem wspierającym nawiązywanie kontaktów handlowych były tradycyjnie już dwie giełdy kooperacji towarzyszące targom: CONTACT: Business Meetings oraz Dni Zakupów. Wybór partnerów do rozmów odbywał się na kilka miesięcy przed targami, natomiast same rozmowy miały miejsce w trakcie trwania imprezy. CONTACT: Business Meetings

W obu giełdach udział wzięło prawie 100 przedsiębiorców, a organizowana  w ramach europejskiej sieci Enterprise Europe Network giełda CONTACT cieszyła się największym zainteresowaniem. Partnerem giełdy ze strony polskiej było m.in. Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, koordynator projektu Enterprise Europe Network - West Poland (www.wctt.pl).

Dumni z sukcesu tegorocznych targów organizatorzy już dzisiaj zapraszają na koleją ich edycję, którą zaplanowano w terminie od 26. lutego do 1. marca 2013 r.

O Autorze

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę