Dwa nowe wysokowzmocnione poliamidy

©

Udostępnij:

Poliamidy i tereftalany polibutylenu wzmocnione włóknem szklanym (zawartość 50% i więcej) idealnie nadają się do stosowania w lekkich konstrukcjach, co zawdzięczają swojej wytrzymałości mechanicznej i sztywności. Są często używane jako lekka i niedroga alternatywa dla tworzyw SMC i innych wzmacnianych duroplastów, jak również dla metali, takich jak stal, aluminium i odlewy cynkowe. Dlatego LANXESS regularnie uzupełnia swoją już obecnie szeroką gamę materiałów do formowania wtryskowego w tym segmencie. Najnowszymi przykładami są dwa nowe poliamidy typu 6.Idealne dla technologii „ultracienkich ścianek”

Durethan BKV 60 XF jest rozwinięciem Durethanu DP BKV 60 H2.0 EF, który już teraz jest stosowany w masowej produkcji artykułów, takich jak lekkie pasy przednie, wnęki na koła zapasowe i duże miski olejowe skrzyń biegów. Nowy produkt również jest wzmocniony włóknem szklanym o zawartości 60%, lecz przy porównywalnie dobrych właściwościach mechanicznych, cechuje się o 30% lepszym przepływem w stanie stopionym. – Jest to szczególnie ważne w zastosowaniach, w których liczy się grubość ścianki. Nasze zaawansowane tworzywo pozwala osiągać grubości ścianek na poziomie 1 mm i mniej, co oznacza możliwość produkowania wysokowytrzymałych elementów konstrukcyjnych o cienkim ożebrowaniu – wyjaśnia dr Stefan Theiler, specjalista w dziedzinie wysokowzmocnionych poliamidów w koncernie LANXESS. Nowy poliamid daje gładkie powierzchnie praktycznie bez wyczuwalnego ożebrowania z włókna szklanego. Ta doskonała gładkość powierzchni jest możliwa dzięki zoptymalizowanemu procesowi krystalizacji i wyższej szybkości wtryskiwania, co z kolei jest możliwe dzięki wysokiej przepływowości stopionego tworzywa. Inną zaletą tego materiału – który można również znakować laserowo – jest lepsza odporność na starzenie termiczne. Na przykład po ponad 3.000 godzin starzenia gorącym powietrzem o temperaturze 180 °C maksymalne obciążenie przy rozciąganiu próbek testowych wciąż wynosiło powyżej 200 MPa.Idealny na obudowy tabletów

Drugą innowacją materiałową jest poliamid typu 6, który wejdzie na rynek pod nazwą Durethan BG 60 X XF. Jest on wzmocniony włóknem szklanym: w 60% składa się ze specjalnej mieszanki włókien szklanych i mikrokulek szklanych. Jego sztywność i wytrzymałość mechaniczna są zbliżone do Durethanu DP BKV 60 H2.0 EF. – Unikalną cechą tego materiału jest jego znacznie bardziej izotropiczna kurczliwość, dzięki czemu komponenty praktycznie w ogóle się nie odkształcają. Jego głównym zastosowaniem może być produkcja bardzo cienkich i sztywnych tylnych pokryw tabletów, jak również elementów kabin samochodowych. Innym czynnikiem wskazującym na te zastosowania są doskonałe własności powierzchniowe, jakie może zaoferować ten materiał – podkreśla dr Theiler. Pierwsze próby produkcyjne z formami przemysłowymi potwierdziły już powyższe zalety nowego materiału.

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również