Dwukolumnowa szlifierka płaska marki Okamoto

Okamoto

Dwukolumnowa szlifierka serii ACC-CHiQ firmy Okamoto umożliwia uzyskanie powierzchnie o coraz lepszej jakości również w przypadku dużych elementów. Innowacyjna koncepcja maszyny jest sterowana oprogramowaniem „iQ" marki Okamoto. Ułatwia ono wprowadzanie danych, zapewnia automatyczne ustawianie parametrów szlifowania oraz skraca czas cykli.

Czy to w przypadku narzędzi skrawających do części silnikowych w najnowszych pojazdach hybrydowych, czy dysz do wytłaczania folii laminujących - podzespoły do maszyn, instalacji oraz pojazdów najnowszej generacji wymagają części, które są oszlifowane z bezwzględnym zachowaniem wymiarów i mają wyjątkowo gładkie powierzchnie, aż po efekt lustra. Tak wąskie granice tolerancji coraz częściej dotyczą również większych komponentów.

W celu osiągnięcia żądanej precyzji przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej ergonomii firma Okamoto zmodyfikowała system posuwu urządzeń kolumnowych: seria modeli ACC-CHiQ występuje w czterech różnych rozmiarach o zakresie szlifowania od 1500 mm x 800 mm do 4000 mm x 800 mm. Koncepcja maszyny opiera się na wyjątkowo stabilnym, jednoczęściowym korpusie oraz kompletnie podpartych w każdej pozycji prowadnicach. Dzięki kompaktowej budowie, mimo dwukolumnowej konstrukcji, maszyna nie wymaga więcej miejsca, niż zwykłe maszyny z ruchomym stojanem o identycznym zakresie szlifowania.

Opatentowane podwójne prowadnice typu V w osi stołu optymalnie równoważą bezstratne smarowanie na rzecz bezwzględnie płaskiego i równomiernego ruchu. Szlifierz może dzięki nim z wielką precyzją ustawiać mechanicznie pozycje bez konieczności demontażu maszyny. - Posuw poprzeczny, który jest decydujący dla precyzji dwukolumnowej szlifierki, można ustawiać mechanicznie bez kontroli NC. Po jednorazowej regulacji precyzji po wprowadzeniu posuw poprzeczny może zostać ustawiony podczas pracy. W ten sposób producent uzyskuje wysoce precyzyjną równość na poziomie 0,0008 mm / 900 mm nawet po upływie dekad - mówi Mateusz Cieniek, Application Engineer w centrum badawczo-rozwojowym we Wrocławiu.

Wyjątkowo kompaktowa i solidna konstrukcja maszyny gwarantuje szlifowanie bez wibracji w całym zakresie roboczym. W celu zwiększenia wydajności maszyn oraz zapewnienia napędu dla tarczy szlifierskiej o średnicy Ø 500 mm i szerokości 100 mm firma Okamoto zastosowała silnik wrzecionowy o mocy 22 kW. - Silnik ma najwyższą w swojej klasie moc i jest prawie trzykrotnie silniejszy od tego, który zastosowano w naszym standardowym modelu kolumnowym - dodaje Cieniek.

Niski stół pozwala na szybki i bezpieczny załadunek oraz rozładunek detali. Całkowicie zamknięta obudowa zabezpieczająca z samoczynnie blokującymi się drzwiami przesuwnymi umożliwia zastosowanie najnowocześniejszych, wysokociśnieniowych instalacji z chłodziwem. Zwiększa to produktywność i eliminuje pył szlifierski oraz mgłę wodną w otoczeniu maszyny.

Zoptymalizowane czasowo strategie szlifowania i wyrównywania: operator maszyny tak dobiera pozycję wyrównywania, aby umożliwić wyrównywanie wstępne lub obróbkę zgrubną w pozycji oraz wyrównywanie końcowe lub wygładzanie na stole maszyny. Obciągacz jest wyposażony w system naprowadzania diamentu. Znacząco skraca to czas wyrównywania.

Inteligentne oprogramowanie sterujące
Jeśli dotychczas taki efekt szlifowania bardzo mocno uzależniony był od doświadczenia operatora, to wspomagany komputerowo system sterowania z ekranem dotykowym „iQ" umożliwia uzyskanie perfekcyjnych rezultatów również mniej doświadczonym użytkownikom, przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Bez wiedzy w zakresie programowania lub z pomocą wyświetlanych na interfejsie użytkownika tekstów mogą oni łatwo i szybko zaprogramować szlifowanie powierzchni, frontów, rowków, prostych, skosów i promieni oraz elementów po obróbce wgłębnej.

Do przedstawionych graficznie kształtów detali bardzo szybko przypisywane są odpowiednie wymiary, po czym następuje ich obróbka. Ponadto system sterowania proponuje parametry szlifowania i wyrównywania, odpowiednie do rodzaju i ziarnistości tarczy szlifierskiej.

www.okamoto-europe.de
www.metalteam.pl

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę