Dwukolumnowa szlifierka płaska marki Okamoto

© Okamoto

Udostępnij:

Dwukolumnowa szlifierka serii ACC-CHiQ firmy Okamoto umożliwia uzyskanie powierzchnie o coraz lepszej jakości również w przypadku dużych elementów. Innowacyjna koncepcja maszyny jest sterowana oprogramowaniem „iQ" marki Okamoto. Ułatwia ono wprowadzanie danych, zapewnia automatyczne ustawianie parametrów szlifowania oraz skraca czas cykli.

Czy to w przypadku narzędzi skrawających do części silnikowych w najnowszych pojazdach hybrydowych, czy dysz do wytłaczania folii laminujących - podzespoły do maszyn, instalacji oraz pojazdów najnowszej generacji wymagają części, które są oszlifowane z bezwzględnym zachowaniem wymiarów i mają wyjątkowo gładkie powierzchnie, aż po efekt lustra. Tak wąskie granice tolerancji coraz częściej dotyczą również większych komponentów.W celu osiągnięcia żądanej precyzji przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej ergonomii firma Okamoto zmodyfikowała system posuwu urządzeń kolumnowych: seria modeli ACC-CHiQ występuje w czterech różnych rozmiarach o zakresie szlifowania od 1500 mm x 800 mm do 4000 mm x 800 mm. Koncepcja maszyny opiera się na wyjątkowo stabilnym, jednoczęściowym korpusie oraz kompletnie podpartych w każdej pozycji prowadnicach. Dzięki kompaktowej budowie, mimo dwukolumnowej konstrukcji, maszyna nie wymaga więcej miejsca, niż zwykłe maszyny z ruchomym stojanem o identycznym zakresie szlifowania.

Opatentowane podwójne prowadnice typu V w osi stołu optymalnie równoważą bezstratne smarowanie na rzecz bezwzględnie płaskiego i równomiernego ruchu. Szlifierz może dzięki nim z wielką precyzją ustawiać mechanicznie pozycje bez konieczności demontażu maszyny. - Posuw poprzeczny, który jest decydujący dla precyzji dwukolumnowej szlifierki, można ustawiać mechanicznie bez kontroli NC. Po jednorazowej regulacji precyzji po wprowadzeniu posuw poprzeczny może zostać ustawiony podczas pracy. W ten sposób producent uzyskuje wysoce precyzyjną równość na poziomie 0,0008 mm / 900 mm nawet po upływie dekad - mówi Mateusz Cieniek, Application Engineer w centrum badawczo-rozwojowym we Wrocławiu.

Wyjątkowo kompaktowa i solidna konstrukcja maszyny gwarantuje szlifowanie bez wibracji w całym zakresie roboczym. W celu zwiększenia wydajności maszyn oraz zapewnienia napędu dla tarczy szlifierskiej o średnicy Ø 500 mm i szerokości 100 mm firma Okamoto zastosowała silnik wrzecionowy o mocy 22 kW. - Silnik ma najwyższą w swojej klasie moc i jest prawie trzykrotnie silniejszy od tego, który zastosowano w naszym standardowym modelu kolumnowym - dodaje Cieniek.

Niski stół pozwala na szybki i bezpieczny załadunek oraz rozładunek detali. Całkowicie zamknięta obudowa zabezpieczająca z samoczynnie blokującymi się drzwiami przesuwnymi umożliwia zastosowanie najnowocześniejszych, wysokociśnieniowych instalacji z chłodziwem. Zwiększa to produktywność i eliminuje pył szlifierski oraz mgłę wodną w otoczeniu maszyny.

Zoptymalizowane czasowo strategie szlifowania i wyrównywania: operator maszyny tak dobiera pozycję wyrównywania, aby umożliwić wyrównywanie wstępne lub obróbkę zgrubną w pozycji oraz wyrównywanie końcowe lub wygładzanie na stole maszyny. Obciągacz jest wyposażony w system naprowadzania diamentu. Znacząco skraca to czas wyrównywania.

Inteligentne oprogramowanie sterujące
Jeśli dotychczas taki efekt szlifowania bardzo mocno uzależniony był od doświadczenia operatora, to wspomagany komputerowo system sterowania z ekranem dotykowym „iQ" umożliwia uzyskanie perfekcyjnych rezultatów również mniej doświadczonym użytkownikom, przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Bez wiedzy w zakresie programowania lub z pomocą wyświetlanych na interfejsie użytkownika tekstów mogą oni łatwo i szybko zaprogramować szlifowanie powierzchni, frontów, rowków, prostych, skosów i promieni oraz elementów po obróbce wgłębnej.

Do przedstawionych graficznie kształtów detali bardzo szybko przypisywane są odpowiednie wymiary, po czym następuje ich obróbka. Ponadto system sterowania proponuje parametry szlifowania i wyrównywania, odpowiednie do rodzaju i ziarnistości tarczy szlifierskiej.

www.okamoto-europe.de
www.metalteam.pl

 

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również