Dynamiczne cięcie możliwe jest przy coraz grubszych materiałach

Hypertherm

 Obecnie, w erze rewolucji przemysłowej 4.0, głównym trendem jest przystosowanie maszyn do szybkiej wymiany informacji, zbierania danych i współpracy z systemami informatycznymi zastosowanymi w przedsiębiorstwie. Pozwala to na zarządzanie produkcją, zleceniami oraz zwiększa wydajność maszyn – mówi Maciej Dąbrowa, National Sales Manager w LVD-Polska.

MM Magazyn Przemysłowy: Jakie są kierunki rozwoju w oferowanych przez Państwa maszynach do cięcia? Na co zwracają Państwo szczególną uwagę?

Maciej Dąbrowa: – W sytuacji kiedy wiele przedsiębiorstw zmaga się z brakiem wykwalifikowanej kadry, staramy się dostosowywać maszyny do pracy automatycznej. Dlatego też wszystkie wycinarki laserowe mogą być wyposażone w automatyczne systemy załadunku, rozładunku, sortowania i magazynowania materiałów surowych oraz wyciętych detali. Dodatkowo oprogramowanie, rozbudowane o moduły zarządzania produkcją i wspólne bazy danych, pozwala na skrócenie czasu produkcji oraz na wykorzystanie i zbieranie informacji w celu ich szybszego przetwarzania.

Oczywiście od lat pracujemy także nad podnoszeniem wydajności maszyn do cięcia poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań. Obecnie stosowana technologia generowania wiązki w światłowodzie pozwala nie tylko ciąć szybciej, ale także zaoszczędzić energię. Od kilku lat niezmiennie opracowywana jest technologia cięcia dla nowych źródeł o większej mocy. Dzięki temu dynamiczne cięcie możliwe jest przy coraz grubszych materiałach. Popularne niegdyś nożyce gilotynowe pełnią obecnie jedynie funkcje pomocnicze i są już postrzegane jako narzędzia warsztatowe, a nie maszyny strategiczne. Jest to efekt dynamicznie rozwijającego się rynku wycinarek laserowych, plazmowych i wodnych.

Jak obecnie wygląda sytuacja i trendy rozwojowe w branży maszyn do cięcia?

– Obecnie, w erze rewolucji przemysłowej 4.0, głównym trendem jest przystosowanie maszyn do szybkiej wymiany informacji, zbierania danych i współpracy z systemami informatycznymi zastosowanymi w przedsiębiorstwie. Pozwala to na zarządzanie produkcją, zleceniami oraz zwiększa wydajność maszyn. Dla przykładu: wystarczy wygenerować zlecenie produkcyjne w systemie ERP, aby oprogramowanie maszyn automatycznie stworzyło programy do cięcia, które po wykonaniu wracają z informacją zwrotną zawierającą czasy i ilości wyciętych detali. Można przy tym uzyskać informacje na temat wydajności maszyn, a także monitorować status danego detalu w każdym etapie jego produkcji. Oprogramowanie potrafi wiele procesów wykonać automatycznie, co zmniejsza zapotrzebowanie na liczbę pracowników i przyspiesza procesy.

Jakie zastosowanie znajdują Państwa maszyny do cięcia, do jakich branż najczęściej one trafiają?

– Maszyny do cięcia laserowego rur i profili produkowane przez LVD znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie budowane są min.: autobusy, tramwaje, ciężarówki, przyczepy, naczepy, zróżnicowane maszyny rolnicze, metalowe meble, poręcze i balustrady, płoty oraz ogrodzenia, statki, place zabaw, ławki, sprzęt do ćwiczeń outdoor, silosy, sprzęt do budowy scen czy rusztowania. Maszyny do cięcia blach znajdują zastosowanie w produkcji tych samych produktów co w przypadku rur i profili oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja cięcia – jak w przypadku sprzętu medycznego, wyposażenia karetek pogotowia oraz innych specjalistycznych pojazdów. Dodatkowo potrzebne są również przy produkcji kominków, pieców, central wentylacyjnych i klimatyzacji, sprzętu elektronicznego czy wyposażenia sklepów. Branż i zastosowań jest naprawdę bardzo wiele.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę