Dźwięki pomogą kontrolować jakość połączeń klejonych

Dźwięki pomogą kontrolować jakość połączeń klejonych IKT

Naukowcy z Uniwersytetu w Stuttgarcie wpadli na pomysł, aby do badania właściwości połączeń klejonych wykorzystać dźwięki. Nowe metody pomiarowe są nie tylko szybkie i tanie, ale także nie ingerują w strukturę połączenia.

Hybrydowe struktury na bazie metali i tworzyw wzmacnianych włóknami oferują projektantom (m.in. z branży motoryzacyjnej i lotniczej) zupełnie nowe możliwości tworzenia lekkich konstrukcji. Podstawowym warunkiem sukcesu w tej dziedzinie jest przy tym trwałe, stabilne połączenie owych materiałów. Prym wiodą tu połączenia klejone, które zapewniają równomierny rozkład naprężeń i przenoszenie sił w całej strukturze. Do tej pory nie opracowano jednak nieniszczącej metody kontroli jakości tego typu połączeń, która byłaby nie tylko niezawodna, ale też tania i szybka w realizacji. Naukowcy z Instytutu Technologii Tworzyw Sztucznych (IKT) chcą to zmienić.

Usłyszeć wady połączenia 

W ramach projektu „ACTIVE“ badacze testują możliwość wykorzystania dwóch nowatorskich metod badań akustycznych: tzw. lokalnej defektoskopii rezonansowej i defektoskopii ultradźwiękowej do bezkontaktowej analizy i oceny jakości połączeń klejonych. Realizowane przez nich pomiary obejmują zarówno badanie niejednorodności powstałych na etapie klejenia, jak i przebiegu procesu starzenia połączeń w całym cyklu życia produktu. Prowadzone są więc długofalowo – od momentu wytworzenia połączenia do utylizacji komponentu.

W kolejnym kroku wyniki pomiarów zostaną porównane z rezultatami badań przeprowadzonych z wykorzystaniem konwencjonalnych metod niszczących i nieniszczących. Pozwoli to stwierdzić, czy istnieje związek między nieliniową propagacją fal dźwiękowych a właściwościami mechanicznymi badanej próbki, a tym samym – czy można wykorzystać metody akustyczne do zdefiniowania cech połączeń klejonych.

Źródło: IKT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę