EDP Renewables obchodzi dziesięciolecie działalności w Polsce

EDPR, wiatraki, farma wiatrowa © EDPR

Udostępnij:

EDP Renewables jest obecne na polskim rynku już od 10 lat. Pierwsze wiatraki stanęły na terenie gminy Margonin – dziś wchodzące w skład największej farmy wiatrowej w Polsce.

EDP Renewables obchodzi dziesięciolecie swojej działalności w Polsce. Iberyjski inwestor zbudował swój portfel aktywów, zaczynając od budowy farmy wiatrowej o mocy 120 MW zlokalizowanej w gminie Margonin, w województwie wielkopolskim. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zrealizował sześć kolejnych inwestycji związanych z energetyką wiatrową, o łącznej mocy 418 MW. Tym samym EDPR jest liderem rynku w Polsce.

Farma wiatrowa Margonin do dziś jest największą w Polsce: składająca się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 100 000 gospodarstw domowych.


Gdy 10 lat temu weszliśmy na polski rynek, wierzyliśmy, że OZE mają w Polsce wielki sens. System energetyczny Polski był w zbyt dużym stopniu oparty na węglu, nie ma innych zasobów naturalnych, nie ma energetyki atomowej. Były więc długoterminowe perspektywy dla energetyki wiatrowej – powiedział João Manso Neto, dyrektor zarządzający EDPR.

Inwestycja w farmę wiatrową Margonin posłużyła jako platforma do dalszej ekspansji działalności EDPR w branży energii odnawialnej w Europie. Obecnie prowadzi działalność w 13 państwach w Europie, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej.

EDP Renewables należy do grona kluczowych inwestorów portugalskich w Polsce. Inaugurując park wiatrowy w gminie Margonin, firma zadeklarowała realizację kolejnych projektów.


TOP w kategorii
Oprócz Margonina, EDPR eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w pięciu regionach: sąsiadujące Pawłowo położone w woj. wielkopolskim, Korsze na Warmii i Mazurach, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz Tomaszów i Poturzyn na Lubelszczyźnie.

Źródło: EDP Renewables

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również