Ekologiczny środek gaśniczy od 3M

© 3M

Udostępnij:

Amerykańskia firma 3M stworzyła całkowicie bezpieczny dla środowiska nowy środek gaśniczy. Jedną z możliwości zastosowania 3MTM NovecTM 1230 zaprezentowano podczas wyścigów samochodowych NASCAR - ekologiczny płyn został wykorzystany w jednym z samochodów wyścigowych.

Naukowcy firmy 3M opracowali produkty marki Novec z myślą o stworzeniu bezpiecznych dla środowiska środków chemicznych, które zastąpią niebezpieczne substancje wycofywane w ramach Protokołu Montrealskiego, a także toksyczne produkty chemiczne, które wpływają na globalne ocieplenie. Płyn 3MTM NovecTM 1230 ma zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej, a jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest rzędu jednej jednostki. Środek pozostaje w atmosferze zaledwie pięć dni, podczas gdy np. HFC-236fa utrzymuje się przez 240 lat.- 3MTM NovecTM 1230 występuje w formie płynnej, ale uwalniany jest jako gaz, który nie pozostawia żadnych śladów. Płyn nie uszkadza wrażliwych elementów elektronicznych ani wyposażenia samochodu wyścigowego. Nie ma również wpływu na nawierzchnię toru, dzięki czemu pozostaje bezpieczny dla pozostałych kierowców - zapewnia Paweł Wielgosz, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu 3M Poland.

Innowacyjny płyn gaśniczy od 3M ma znacznie szersze zastosowanie. Jest środkiem uniwersalnym, znajdującym zastosowanie wszędzie tam, gdzie priorytetem jest ochrona urządzeń i bezpieczeństwo ludzi, a wykluczone jest zastosowanie wody, piany, proszku czy CO2. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie kluczowe znaczenie ma utrzymanie ciągłości pracy cennego sprzętu, np. centra sterowania, centrale telefoniczne, serwerownie, pomieszczenia na statkach, takie jak maszynownie i pomieszczenia załogi, obiekty wojskowe o szczególnym znaczeniu. Idealnie sprawdza się także w bibliotekach, placówkach kulturalnych, archiwach i muzeach, gdzie niedopuszczalne jest uszkodzenie cennych obiektów przez środek gaśniczy.

Novec 1230 jest fluoroketonem, innowacyjną substancją opracowaną przez 3M, pod wieloma względami przewyższającą konwencjonalne zamienniki halonu. Jest to środk gaśniczy dedykowany do specjalnych zastosowań przeciwpożarowych w obszarach, gdzie zapewnienie ciągłości pracy urządzeń ma kluczowe znaczenie. Gasi pożary niezwykle szybko, zanim dojdzie do poważniejszych zniszczeń, co jest możliwe dzięki osiąganiu stężeń projektowych w ciągu 10 sekund. Stężenie projektowe środka gaśniczego Novec 1230 jest znacznie mniejsze niż jego poziom NOAEL (najwyższe stężenie substancji, przy którym nie obserwuje się szkodliwych skutków), co oznacza, że Novec 1230, spośród wszystkich dostępnych chemicznych zamienników halonu, zapewnia największy margines bezpieczeństwa dla ludzi.Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również