Elastyczne światłowody

© Optical Society of America

Udostępnij:

Tradycyjne falowody optyczne składają się ze szklanego rdzenia i płaszcza pokrytych polimerową powłoką ochronną zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz korozją szkła.

Z tego względu ich konstrukcja cechuje się dużą sztywnością i wrażliwością na zginanie znacznie redukującą zakres ich potencjalnych aplikacji. Ograniczeniom takim nie podlegają elastyczne, zginalne i rozciągalne światłowody opracowane przez naukowców z Ghent University w Belgii. Wykonany z polidimetylosiloksanu (PDMS) wielomodowy kabel światłowodowy jest odporny na rozciąganie do 30% i gięcie o promieniu 7 mm (tłumienie na poziomie odpowiednio 0,7 dB i 0,1 dB), a jego żywotność przekracza 80 tys. cykli wydłużania materiału o 10%.Jak podkreślają jego twórcy, nowy światłowód może być z powodzeniem stosowany w nowych łączach czujników umieszczanych na ciele, ruchomych częściach robotów oraz zmiennokształtnych urządzaniach elektronicznych.Źródło: www.osapublishing.org

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również