Elastyczność w pracy

Brother

Praca podlega stałej ewolucji. Wiek XX przyniósł nam zmierzch wąskich specjalizacji, w ramach których przez całe życie można było wykonywać jeden konkretny rodzaj zadania. Dzięki rozwojowi technologicznemu staliśmy się bardziej uniwersalni i elastyczni. W XXI w. pojawił się kolejny trend, który determinuje to, jak wykonujemy nasze zawodowe obowiązki.

Obecnie pracownicy nie tylko zerwali z wąskim spektrum obowiązków, ale również tradycyjnie rozumiane miejsce pracy przechodzi do lamusa. Coraz częściej poruszamy się w pracy po całym biurze, pracujemy poza nim albo zabieramy komputer do domu, by tam w spokoju dokończyć zaległe zadania. Rosnąca elastyczność pracowników to trend, który może przełożyć się na wzrost wydajności w pracy, jeśli tylko dostarczymy pracownikom odpowiednich narzędzi.

Elastyczna przestrzeń

Pojęcie „stanowiska pracy” w coraz mniejszym stopniu pasuje do tego, jak wyglądają współczesne biura. Obecnie pracownicy podczas całego dnia mogą wielokrotnie zmieniać miejsca, w których wykonują swoje obowiązki. Współczesne biura często są projektowane w taki sposób, aby osoby które w nich pracują, mogły swobodnie dobierać otoczenie do wykonywanych właśnie obowiązków. Jeśli potrzebują skupić się na dłuższej rozmowie telefonicznej, mogą wybrać jedną z małych salek spotkań. Kiedy muszą odbyć spotkanie ze współpracownikami, najlepiej nada się do tego sala konferencyjna. Z kolei, gdy potrzebują chwili odprężenia i skupienia mogą przenieść się do „strefy ciszy”. Dzięki temu rośnie ich wydajność oraz satysfakcja z wykonywanych obowiązków.

Pracodawca powinien jednak zadbać, żeby w każdej sytuacji podwładni dysponowali maksymalnym wsparciem technologicznym do wykonywania zadań. Przykładowo, jeśli pracownik korzysta ze sprzętu drukującego, powinien mieć możliwość druku z różnych urządzeń w firmie, jednocześnie zapewniając zgodność ze wszystkimi procedurami cyberbezpieczeństwa.

Praca nie tylko w biurze

Dzięki rozwojowi technologii możemy równie wydajnie pracować zarówno siedząc w domu, w kawiarni czy nawet prowadząc samochód. Obecnie, jeśli tylko mamy dostęp do szerokopasmowego Internetu możemy wykonywać większość obowiązków, tak jak w biurze. Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy często budzi obawę menadżerów o wydajność pracowników. Jednak jak pokazują badania w rzeczywistości praca zdalna, wbrew potocznemu przekonaniu, przynosi lepsze rezultaty niż potocznie się uważa. Rozwój technologii pozwala także poszerzać spektrum zadań, które możemy wykonywać poza biurem. Organizacja wideokonferencji nie jest już niczym skomplikowanym wystarczy wykorzystać kamerkę w laptopie w dowolnym miejscu, np. siedząc w kawiarni czy z domowej kanapy załatwić szereg spraw urzędowych. Jeśli potrzebujemy zeskanować umowę, nie musimy już wracać do biura, możemy to zrobić nawet z siedzenia samochodu.

Trend elastyczności będzie zdobywał rosnącą popularność. Możliwość pracy z dowolnego miejsca zajmuje coraz wyższą pozycję na liście wymogów potencjalnych pracowników, zwłaszcza tych z generacji Z i millenialsów. Odpowiedzialny menedżer musi sprytnie wykorzystać ten potencjał, gwarantując swojemu zespołowi zarówno przestrzeń, w której będą funkcjonować, jak i rozwiązania technologiczne, które w każdym miejscu pozwolą im na osiągnięcie 100% wydajności.

Źródło: Brother

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę