Elektrownia biogazowa w Borzęciczkach

Wolf System

W Borzęciczkach, w gminie Koźmin Wielkopolski budowana jest kolejna elektrownia biogazowa, której głównym inwestorem i dostawcą substratu są lokalne kombinaty rolnicze należące do spółki Mróz SA. Wszelkie prace związane z budową zbiorników żelbetowych dla instalacji biogazowej wykona doświadczona w tym zakresie firma Wolf System.

Spółka Mróz SA ma w Borzęciczkach, na terenie gminy Koźmin Wielkopolski duże gospodarstwo rolne o areale 350h i prowadzi w nim hodowlę świń mięsnych. Rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że podjęto decyzję o budowie biogazowni rolniczej wykorzystującej odpady z gospodarstwa. Instalacja biogazowa powstająca w Borzęciczkach będzie oparta na 5 zbiornikach żelbetowych postawionych przez firmę Wolf System, a cały zakład docelowo powinien osiągnąć moc na poziomie 1 MW.

„Decyzja o budowie biogazowni w Borzęciczkach jest jak najbardziej trafna. Lokalizacja zakładu w sąsiedztwie dużego gospodarstwa rolnego dostarczającego substrat technologiczny do produkcji biogazu oraz wykorzystująca ciepło z biogazowni to zapowiedź rentowności i powodzenia tej inwestycji" - mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System sp. z o.o.

Ekipa budowlana firmy Wolf System od 30.08.2011 r. prowadzi prace. Jeśli pogoda pozwoli, pierwszy etap robót zostanie zakończony z końcem listopada i wtedy będzie można instalować urządzenia gwarantujące prawidłowość produkcji biogazu. W tego typu zakładach rozruch technologiczny trwa zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy. Oznacza to, że w kwietniu 2012 roku Elektrownia Biogazowa w Borzęciczkach powinna już funkcjonować - oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych i krótkiej zimy.

Szerokie zastosowanie biogazu przynosi zysk inwestorom oraz właścicielom zakładów. Co więcej, nowo powstające biogazownie zwiększają udział zielonej energii w bilansie energetycznym kraju. Budowane zbiorniki żelbetowe przez firmę Wolf System (fermentacji pierwotnej i wtórnej oraz zbiornika magazynowego substancji przefermentowanej) dla elektrowni biogazowej w Borzęciczkach, która docelowo osiągnie moc 1 MW, zasili w prąd i ciepło okoliczne obiekty należące do spółki Mróz SA.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę