Employee experience a branża przemysłowa

Algeco, moduły przemysłowe © Algeco

Udostępnij:

Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do pracy. Pracodawcom zależy na utrzymaniu dobrych pracowników, dlatego coraz powszechniej wdrażają strategię opartą na kreowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników, czyli employee experience. 

Trend ten jest obecny w wielu branżach – również w przemyśle, w którym komfort pracowników zapewniają m.in. dźwiękoszczelne oraz chroniące przed wysoką temperaturą moduły kontenerowe.


Polski rynek pracownika
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, obecna stopa bezrobocia w Polsce jest niska, wynosi 6,1% – to sytuacja na rynku pracy, której nie było od ok. 25 lat. W I kwartale 2018 r. odnotowano również prawie 30% więcej wolnych miejsc pracy niż w IV kwartale 2017 r. Pracodawcy dwoją się i troją, żeby przyciągnąć doświadczonych pracowników wymyślając nowe metody zarządzania czy funkcjonowania w firmie.

Niedobór kompetentnych pracowników zauważalny jest również w branży przemysłowej. Znalezienie pracownika to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej – przede wszystkim liczy się jego zatrzymanie w strukturach przedsiębiorstwa. I w tym momencie pojawia się Employee Experience.

Dynamiczny rozwój polskiego przemysłu
Według GUS-u, branża przemysłowa odnotowuje wzrosty – przeciętne zatrudnienie w przemyśle (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w I kwartale 2018 r. wyniosło 2705,7 tys. osób i było o prawie 3% wyższe niż w poprzednim roku. Powstaje bardzo dużo prężnie rozwijających się fabryk, a Polska – według danych Eurostatu – jest krajem silnie uprzemysłowionym. Zważając na fakt, że praca w niektórych gałęziach przemysłu to praca w szczególnych warunkach i wymaga niekiedy dużej sprawności psychofizycznej, warto, by pracodawcy kompleksowo zadbali o komfort pracy swoich pracowników np. poprzez umożliwienie im pracy w lepszych warunkach.


TOP w kategorii
Employee experience a warunki pracy w przemyśle
Tak, jak każda branża rządzi się swoimi prawami, tak i praca w przemyśle ma swoje jasne i ciemne strony. Praca w fabryce stwarza miejsca zatrudnienia dla setek osób na różnych stanowiskach. Stanowi również ogromny potencjał na lokalnym rynku pracy. Pracy w fabryce nie można „zabrać do domu”, a trzyzmianowe zatrudnienie możne pomóc dostosować życie zawodowe do spraw prywatnych. Z drugiej strony, o jej szczególnym charakterze często decyduje m.in. hałas, ekstremalna temperatura, zapylenie czy inne niedogodności.

Jak strategia employee experience może przełożyć się na polepszanie warunków pracy w przemyśle? Warte uwagi są wszelkie formy izolacji od nieprzyjemnego hałasu, który po 8 godzinach codziennej pracy może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie – układ nerwowy i psychikę. By temu zapobiec, niezbędne jest odizolowanie pracowników, np. poprzez wstawienie do hali czy fabryki dźwiękoszczelnego modułu kontenerowego.

Aby sprostać wyrafinowanym wymaganiom branży przemysłowej pod względem termicznym, akustycznym, komfortowym i estetycznym, stworzono zaawansowane technologicznie moduły kontenerowe, charakteryzują się dźwiękoszczelnością oraz ochroną przed pyłem i wysokimi temperaturami – mówi Jacek Staniszewski, dyrektor zarządzający Algeco Polska.

Istotna jest również ergonomia pracy w wyodrębnionej w ten sposób przestrzeni. Pracodawca ma bowiem obowiązek zorganizować pracownikowi stanowisko spełniające warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, tzn. wygodne krzesło czy szerokie biurko, ale również dobre oświetlenie czy możliwość swobodnej rozmowy między zespołami.

Rozwiązania Algeco umożliwiają tworzenie dużych, wygodnych i elastycznych w konfiguracji powierzchni biurowych, indywidualnie dopasowywanych do wymagań klientów. Moduły kontenerowe wyposażone są w te same elementy, które można znaleźć w standardowych biurach, m.in. meble biurowe czy kuchenne, oświetlenie czy klimatyzację – dodaje Jacek Staniszewski.

Moduły są również niezwykle funkcjonalne, ponieważ dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, np. przeszkleniom, umożliwiają stały kontakt wzrokowy pomiędzy pracownikami fizycznymi a umysłowymi. Dzięki systemom modułowym w łatwy sposób uzyskuje się pomieszczenia dźwiękoszczelne, chroniące przed pyłem i wysoką temperaturą, a także duże, elastycznie konfigurowalne biura z pełnym wyposażeniem.

Źródło: Algeco

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również