Europejski rynek usług wodno-kanalizacyjnych wymaga pilnej modernizacji

PixaBay

Jak poradzić sobie z coraz starszą infrastrukturą? Rozwiązaniem może być zastosowanie mechanizmu TOTEX.

Mechanizm TOTEX stymuluje inwestycje w europejski rynek usług wodno-kanalizacyjnych. Inteligentne rozwiązania miały szczególnie pozytywny wpływ na rynek, który według prognoz do 2020 roku osiągnie wartość 130 mld dolarów. Nie obejdzie się jednak przez przeszkód, bowiem rynek musi zmierzyć się z problemem starzejącej się infrastruktury, wymagającej pilnej modernizacji.

Wyzwanie to może być jednak także szansą, ponieważ kwestie wydajności i modernizacji to czynniki kluczowe dla rozwoju tego rynku. Ponadto, zważywszy na dużą liczbę priorytetowych potrzeb inwestycyjnych, przedsiębiorcy skupieni wokół usług wodno-kanalizacyjnych uznali mechanizm TOTEX, czyli skumulowane uwzględnienie zarówno nakładów kapitałowych, jak i operacyjnych, za pomocny w podejmowaniu decyzji w zakresie projektów modernizacyjnych. Działania te pomogą wzmocnić kondycję biznesową sektora z zachowaniem wymiernych korzyści ekonomicznych.

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. "Analiza europejskiego rynku usług wodno-kanalizacyjnych", ( Analysis of the European Water Utility Services Market) wynika, iż rynek osiągnął w 2014 roku przychody na poziomie 104,27 mld doalrów i szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 130,51 mld dolarów w 2020 roku. W analizie uwzględniono rynek substancji chemicznych, eksploatacji i konserwacji, kontroli procesów i zarządzania, projektowania, inżynierii i budownictwa oraz technologii wodno-kanalizacyjnych.

- W przeszłości sektor usług wodno-kanalizacyjnych w dużej mierze kierował się wskaźnikiem CAPEX przy decydowaniu o losie rozbudowy infrastruktury, przeprowadzaniu remontów lub wymiany. W obecnej sytuacji przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach w infrastrukturę wodociągową sektor usług wodno-kanalizacyjnych wykorzystuje wskaźnik TOTEX (CAPEX + OPEX), co pozytywnie wpływa na wykorzystanie rozwiązań innowacyjnych i inteligentnych, które nierzadko są stosunkowo drogie pod względem nakładów inwestycyjnych; natomiast w ramach podejścia TOTEX zdają się przedstawiać wymierne korzyści ekonomiczne, a także są dość często atrakcyjne pod kątem okresów spłaty - wyjaśnia Fredrick Royan, wiceprezes w firmie Frost & Sullivan. ekspert w dziedzinie globalnych rynków gospodarki wodnej

Nacisk sektora wodno-kanalizacyjnego na osiągnięcie efektywności operacyjnej i energetycznej jest jednym z głównych dobrodziejstw dla skojarzonego rynku usług. W batalii o zainteresowanie klienta, narzędzia te zostały wykorzystane do realizacji inwestycji w celu poprawy istniejącej infrastruktury sieciowej, uzdatniania oraz kontroli.

Jednak inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną przeżywają kryzys na wielu frontach. Ponadto, powolny, ale wyraźny wzrost gospodarczy, przepisy dotyczące jakości wody i polityki inwestycji prywatnych, a także zmniejszenie zużycia wody i ścieków to czynniki hamujące rozwój sektora usług komunalnych.

- Nowo powstające przepisy w zakresie gospodarki wodnej, efektywności energetycznej i zmian klimatycznych wymuszą na europejskich przedsiębiorstwach komunalnych zrewidowanie swoich strategii i wsparcie procesu konwergencji w branży - zauważa analityk rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan, R. Ramkumar.

Źródło: Frost & Sullivan

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę