Ever Sinline Evolution – przełomowa technologia w konstrukcji zasilania awaryjnego dla systemów komputerowych i telekomunikacji

Firma Ever, producent zaawansowanych systemów zasilania, zaprezentowała najnowszą rodzinę zasilaczy awaryjnych SinLine Evolution, które wykorzystują nowoczesne superkondensatory jako źródło zasilania awaryjnego.

- Zasilacze Sinline Evolution należą do nowej generacji urządzeń, dotychczas nieoferowanych na rynku. Zapewniają stałą i stabilną pracę sieci energetycznej zasilającej kluczowe dla firmy systemy komputerowe, np. farmy serwerów, a także urządzenia sieciowe i telekomunikacyjne - powiedział Mariusz Piątkiewicz Dyrektor Handlowy firmy EVER.
W laboratorium Ever opracowano superwydajną i nowatorską technologię opartą na zastosowaniu superkondensatorów jako źródła energii w miejsce tradycyjnego akumulatora. W zasilaczach Ever Sinline Evolution zamiast baterii akumulatorów stosuje się specjalne kondensatory o bardzo dużych pojemnościach, które pozwalają na podtrzymanie zasilania w momencie zaniku w zakresie czasu porównywalnym do zasilaczy korzystających z baterii (akumulatorów). Podstawową zaletą stosowania kondensatorów jest bardzo krótkie - zaledwie kilkuminutowe - ładowanie do stanu pełnej gotowości, nieosiągalne dla zasilaczy akumulatorowych. Pozwala to znacznie skrócić czas gotowości UPS-a po wystąpieniu awarii zasilania. Zasilacze te mogą być stosowane w miejscach, gdzie stan gotowości do pracy UPS-a po awarii systemu jest krytycznie ważny dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania systemu.

Porównanie standardowego zasilacza UPS wyposażonego w akumulatory z zasilaczem z superkondensatorami:
1. Czas ładowania: UPS z akumulatorami 8-11 h, zasilacz SinLine EVO 3 minuty.
2. Liczba cykli ładowania i rozładowania: standardowy UPS 400-600 cykli, Ever Sinline EVO może być       ładowany nawet 1 000 000 razy!
3. Żywotność: UPS z akumulatorami - około 5 lat (pod warunkiem utrzymania reżimu                              temperaturowego), Sinline EVO - 100 lat!
4. Praca w niekorzystnych warunkach temperaturowych: UPS z akumulatorami żelowymi może pracować w temperaturze +/-21 st. C, Sinline EVO wyposażony w superkondensator może pracować od -40 do +60 st. C.

W zasilaczach Ever Sinline Evolution montowane są tzw. superkondensatory o bardzo wysokim współczynniku pojemności. Okładziny kondensatora powietrznego, o takiej samej pojemności co superkondensatora, musiałyby mieć powierzchnię 18 635,25 mln km2 (dla porównania powierzchnia Ziemi razem z oceanami wynosi 510,072 mln km2). Dzięki technologii, w której wytwarzane są superkondensatory, taką pojemność można zmieścić w objętości 0,008 m3.

O superkondensatorach

Superkondensatory (super-capacitor, ultra capacitor, electro-chemical capacitor) to urządzenia elektrochemiczne, pozwalające na gromadzenie znacznych ilości energii (podobnie do baterii akumulatorów) oraz przyjmowanie jej i oddawanie z bardzo małą stałą czasową (jak kondensatory konwencjonalne). W tej samej objętości obudowy można zgromadzić od 10 do 100 razy więcej energii (Wh) niż w konwencjonalnym kondensatorze. Z uwagi na niskie napięcie znamionowe pojedynczego elementu (zwykle 2,3÷2,7 V) dla przemysłowych aplikacji są one zestawiane szeregowo lub równolegle.

www.ever.com.pl

 

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę