Famed Żywiec dokonał inwestycji w Chinach

Famed Żywiec, Fam Beijing, sprzęt szpitalny, rynek chiński, branża medyczna © Famed Żywiec

Udostępnij:

Famed Żywiec nawiązał współpracę joint venture z FAM Beijing - firmą, która wprowadziła do Chin czołowego europejskiego producenta sprzętu szpitalnego. Famed, na tym strategicznym dla siebie rynku, generuje niemal 20% rocznych przychodów sprzedaży eksportowej.Rynek chiński atrakcyjny dla branży medycznej

Efektem rozwoju gospodarczego Chin jest poszerzanie się grona osób korzystających z usług medycznych. Od połowy lat 90tych XX w., przybyło ich około 400 mln. Wydatki na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 2020 r. do poziomu 1 biliona dolarów rocznie. Wedle szacunków, do końca bieżącej dekady, chiński rynek urządzeń medycznych będzie drugim pod względem wartości na świecie. Nastawiony na masową opiekę system podstawowej opieki medycznej obejmuje
placówki z dużym zapotrzebowaniem na sprzęt niskiej jakości. Równolegle jednak działają wysokiej klasy szpitale kliniczne zaopatrujące się jedynie w produkty najwyższej klasy. W Chinach funkcjonuje ponad 18 tys. prywatnych szpitali, które stanowią ok. 60% wszystkich placówek w tym kraju.

Specyfiką chińskiego rynku jest polaryzacja, hermetyczność i wysoka bariera wejścia. Bardzo kosztowny proces rejestracji produktów medycznych może trwać nawet dwa lata. Jednocześnie jedną z bolączek systemu pozostaje kwestia niedoboru serwisu sprzętu medycznego – wyjaśnia Marek Suczyk wiceprezes Famedu Żywiec.Polska marka o statusie premium

Sprzęt Famedu pozycjonowany jest w ChRL w segmencie premium. Skutecznie konkuruje z cieszącymi się wysoką renomą produktami firm amerykańskich, niemieckich czy japońskich. Niemal wszyscy ważniejsi wytwórcy sprzętu medycznego ze Stanów Zjednoczonych eksportują swoje produkty na chiński rynek, a większość z nich prowadzi również produkcję w ulokowanych tam zakładach. Famed to jedyny polski producent stołów operacyjnych i łóżek szpitalnych obecny w Państwie Środka. Eksportuje tam najbardziej zaawansowane produkty, takie jak stół do obrazowania medycznego Famed FLARE, stół do operacji bariatrycznych Famed Hyperion, czy łóżko na oddział intensywnej terapii Famed LE-13. O pozycji żywieckiej spółki świadczy fakt, że niektórzy chińscy dostawcy oferują już elementy kompatybilne z produktami Famedu.

Partnerem joint venture Famedu jest FAM Medical Technology, wyłączny dystrybutor sprzętu medycznego z Żywca, który w 2004 r. wprowadził polską markę do Chin. Owocnym efektem dotychczasowej współpracy jest sprzedaż produktów z Żywca do szpitali w ponad chińskich 30 prowincjach, gminach i regionach autonomicznych. – Dzięki zaawansowanej technologii, znakomitej jakości i doskonałej obsłudze posprzedażowej, sprzęt Famedu Żywiec posiada rekomendacje m.in. z takich placówek jak: Peking Union Medical College Hospital, Xuanwu Hospital Capital, Medical University, Tiantan Hospital Capital, Medical University oraz wielu innych. Jesteśmy przekonani, że produkty Famed Żywiec nadal mają wielki potencjał na rynku chińskim, gdyż coraz więcej szpitali chce i będzie korzystać z produktów polskiej marki – mówi Huang Jing, prezes FAM Medical Technology.

Decydując się na joint venture chcemy wyraźnie podkreślić strategiczne znaczenie tamtejszego rynku dla Famedu. To klarowny sygnał dla naszych partnerów, że wiążemy się z nimi na długie lata, oferując nie tylko spełniające oczekiwania produkty, ale również gwarantując wysokiej jakości usługi serwisowe. Dodatkowo jako współwłaściciel Fam Beijing będziemy mieli większy wpływ na działania sprzedażowe. Liczymy, że efektem będzie nawet kilkukrotny wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach produktów, które dostarczamy do Chin – komentuje Marek Suczyk.

Możliwość korzystania z przewozów kolejowych byłaby dla nas ciekawą alternatywą. Dostarczenie produktów statkiem trwa długie tygodnie, natomiast transport lotniczy jest wysoce kosztowny. Dlatego z zainteresowaniem będziemy przyglądać się rozwojowi projektu Nowego Jedwabnego Szlaku – dodaje Suczyk.

Źródło: Famed Żywiec

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również