FANUC Polska zaprezentował we Wrocławiu żółtą fabrykę przyszłości

Fanuc

Przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro. Pod takim hasłem została zorganizowana we Wrocławiu konferencja rozproszona pt. „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. W tym wyjątkowym spotkaniu przedstawicieli polskich uczelni, przedsiębiorców oraz producentów zaawansowanych technologii wzięło udział ponad 150 osób. Celem wydarzenia było zaprezentowanie najnowszych rozwiązań technologicznych znajdujących zastosowanie w produkcji przemysłowej oraz omówienie trendów, w tym nieuchronnej wizji fabryki przyszłości tzw. „smart factory“, która urzeczywistni się już za 10 – 20 lat.

Polski oddział firmy FANUC, światowego lidera technologii CNC i robotyki, jako jeden z gospodarzy wydarzenia, miał przyjemność zaprezentować stworzoną specjalnie na tę okazję żółtą fabrykę przyszłości1. W jej ramach zainteresowani goście mogli poznać niesamowite możliwości inteligentnych maszyn – robotów przemysłowych, wysokowydajnych obrabiarek FANUC ROBODRILL oraz niezawodnych sterowań CNC FANUC.

Konferencja rozproszona pt. „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0” odbyła się we Wrocławiu w dniach 11 – 12 września br. To nowatorskie przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez cztery firmy – Lapp Kabel, Balluff, WAGO ELWAG i FANUC Polska - liderów w branży automatyzacji procesów wytwarzania, których łączy innowacyjność produktów na poziomie światowym oraz lokalizacja – dynamicznie rozwijające się miasto Wrocław. Jej przebieg podzielony został na dwie części: sesję plenarną (odbywającą się rano na terenie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu) oraz sesje technologiczne (odbywające się podczas dwóch kolejnych dni w siedzibach organizatorów).

Tematem sesji plenarnej, otwierającej spotkanie, w której uczestniczyli przedstawiciele świata akademickiego tj. Politechniki Wrocławskiej, Rzeszowskiej i Śląskiej, a także reprezentanci firm - organizatorów były nowoczesne metody wytwarzania maszyn i przełomowe technologie produkcyjne znajdujące zastosowanie w najbardziej wymagających branżach (np. branży lotniczej). Eksperci przybliżający temat podkreślali, że warunkiem konkurencyjnej gospodarki jest konkurencyjny przemysł. A Polska pod tym względem prezentuje się naprawdę dobrze na tle pozostałych państw europejskich. Procentowy udział produkcji przemysłowej Polski w PKB kształtuje się obecnie na poziomie ok. 18 proc.2. To ważne, zważywszy na cel postawiony przed przemysłem w Europie – do 2020 r. ma osiągnąć 20 proc. udziału w unijnym PKB. Brakuje nam zatem ok. 2 proc. i jest to lepszy wynik niż np. Holandii, Francji czy Danii. Dalsze inwestycje w innowacje, badania i rozwój z pewnością pomogą nam umocnić polskie zakłady produkcyjne i coraz śmielej korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. druk 3D.

Eksperci wyraźnie podkreślali, że przemysł, do tej pory niechciany element nowoczesnej gospodarki, kojarzący się głównie z zanieczyszczaniem środowiska, wraca do łask. Okazuje się, że gospodarka oparta na samych tylko usługach traci na konkurencyjności, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego.

W czasie czterech sesji technologicznych zaprezentowane zostały m.in. technologie pomiarowe i komunikacyjne, zaawansowane roboty oraz aplikacje mające na celu zwiększanie wydajności produkcji, przy jednoczesnej redukcji kosztów wytwarzania oraz poziomów zużycia energii.

Technologia FANUC – niezbędne ogniwo fabryki przyszłości

Robotyka i automatyka przemysłowa dynamicznie rozwijają się na świecie już od wielu lat. Bez inteligentnych maszyn nie da się dziś nawet myśleć o czwartej rewolucji przemysłowej. To właśnie one stanowić będą jej główną siłę sprawczą. Zapotrzebowanie na roboty i inteligentne obrabiarki CNC pojawia się obecnie praktycznie w każdej branży. Warto tu podkreślić wyraźnie, że nie istnieją branże szczególnie podatne na wdrożenie inteligentnych maszyn. Istotny jest, bowiem sposób produkcji, a nie profil działalności firmy. – „Najwięcej wdrożeń odnotowujemy tam, gdzie koszty wytwarzania produktów są najwyższe, a jednocześnie systematycznie wzrasta presja konkurencyjna” – podkreślał Konrad Grohs, prezes FANUC Polska.

Tradycyjne sposoby wytwarzania w połączeniu z nowoczesną technologią informatyczną i komunikacyjną tworzą zupełnie nowe możliwości interakcji człowieka z linią produkcyjną i oferują korzyści, które są odpowiedzią na potrzeby XXI w.

FANUC, jako czołowy dostawca środków automatyzacji przemysłu na światowe rynki, nie pozostaje obojętny wobec potrzeb oraz dynamicznie zmieniających się trendów. – Firma projektuje swoje produkty tak, aby niezawodnością, funkcjonalnością i kompatybilnością mogły stać się ważnym czynnikiem umożliwiającym kolejną, czwartą już rewolucję przemysłową – powiedział Konrad Grohs, prezes polskiego oddziału FANUC.

Żółta fabryka FANUC – pokaz możliwości

Inżynierowie firmy FANUC zaprezentowali produkty, które ich zdaniem, są nieodzownym komponentem nadchodzących zmian w produkcji przemysłowej. Stanowiska pokazowe obrazowały flagowe obszary produktowe FANUC – innowacyjne sterowania CNC FANUC, niezawodne obrabiarki oraz roboty przemysłowe, które stanowią dumę japońskiej firmy.

Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, że Inteligentna fabryka FANUC wyróżnia się wysokim poziomem elastyczności, niezwykłą wydajnością, zarówno w zakresie wykorzystywanych zasobów, jak i wytwarzanych produktów, a także poszanowaniem zasad ergonomii, co sprawia, że jest ona miejscem niezwykle przyjaznym pracownikom. Jest to
w pełni samodzielny system, który – bazując na płynnej współpracy poszczególnych elementów – ludzi, maszyn i przedmiotów – szczegółowo planuje, realizuje i dostarcza produkty w jakości, ilości i czasie oczekiwanym przez odbiorców.

– Ekspozycja została stworzona w celu wsparcia polskich klientów w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań technologicznych, które są odpowiedzią na ich aktualne potrzeby, takie jak: konieczność skracania cykli produkcyjnych, potrzeba elastycznego przezbrajania środków produkcji pod różnorodne partie produktów, dyktowane indywidualnymi zamówieniami kontrahentów i obniżenia kosztów produkcji, przy jednoczesnej poprawie jakości wyrobów – podkreślał Konrad Grohs, prezes FANUC Polska.

Roboty przemysłowe FANUC

W ramach prezentacji robotów przemysłowych zostały pokazane maszyny, które doskonale wpisują się w ideę nowoczesnej fabryki przyszłości, gdzie nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy czy przestoje. Wśród nich nie mogło zabraknąć robota LR MATE 200iD, który jest jednym z najszybszych robotów FANUC. Maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością liniową czterech metrów na sekundę, co oznacza, że w ciągu jednej minuty może ułożyć nawet 200 detali na odległości jednego metra.  We wrocławskim centrum robotyzacji FANUC robot ten wykonywał aplikacje typu pick and place, gdzie z dużymi prędkościami umieszczał detale w przykładowych gniazdach produkcyjnych.

Inżynierowie FANUC zaprezentowali również robota M1 z serii GENKOTSU (nazwa została zaczerpnięta z języka japońskiego i dosłownie oznacza pięść lub dłoń). Z punktu widzenia technologii jest to innowacyjne połączenie zwartej budowy, szybkości, mocy i elastyczności ruchów bliskiej sprawności ludzkiego nadgarstka. W aplikacji pokazowej robot lokalizował metalowe łożyska za pomocą systemu iRVision, pobierał je, a nastepnie odkładał do odpowiednich otworów. W aplikacji stworzono HMI (Human Machine Interface), za pomocą którego operator miał możliwość kontrolowania stanowiska w bardzo prosty, intuicyjny sposób.

Kolejnym prezentowanym robotem był M-10iA/10M, który został stworzony do pracy w aplikacjach załadunku i rozładunku maszyn oraz do zadań przenoszenia. Dzięki swoim inteligentnym i unikalnym funkcjom maszyna już dziś rewolucjonizuje przemysł obrabiarkowy. Ten wyjątkowy robot został pokazany w dwóch aplikacjach. W ramach pierwszej z nich pobierał detale, sprawdzał poprawność ich wykonania oraz odkładał je na gniazda produkcyjne. W ramach drugiej paletyzował drobne pudełka, tak, aby podkreślić swoje wszechstronne możliwości.

W centrum robotyzacji FANUC zostały również zaprezentowane innowacyjne systemy DEMO, przybliżające unikalne rozwiązania FANUC, które odzwierciedlają dorobek japońskiego producenta w dziedzinie tworzenia nowych perspektyw dla robotów. Prezentowane stanowiska wyraźnie pokazały, że wyposażenie robotów przemysłowych w inteligentne systemy otwiera przed nimi zupełnie nowe, często zaskakujące dla użytkowników możliwości.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę