Festiwal Perspektyw z udziałem RAFAKO

© Rafako

Udostępnij:

W Arenie RAFAKO odbył się Festiwal Perspektyw, który otworzył projekt edukacyjno - medialny pt. „Czas na zawodowców”.

24 stoiska promujące raciborskie szkolnictwo zawodowe, a przy nich setki zainteresowanych gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych - tak w skrócie można opisać Festiwal Perspektyw, który odbył się w Arenie RAFAKO. Otworzył on projekt edukacyjno - medialny pt. „Czas na zawodowców” adresowany przede wszystkim do uczniów stojących u progu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. - Jego głównym celem jest zachęcanie do zdobywania przez młodzież zawodów i kompetencji odpowiadających potrzebom współczesnego, lokalnego rynku pracy. Chcemy pomóc podjąć im mądre decyzje. Nasi dziennikarze często spotykają się z nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami, którzy sygnalizują, że jest spora luka w informacjach na temat kształcenia zawodowego, dlatego postaramy tę lukę zapełnić - podkreślał Arkadiusz Gruchot, prezes Zarządu Wydawnictwa Nowiny Sp. z o.o.Po oficjalnym otwarciu festiwalu podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Raciborskim, a Śląskim Kuratorium Oświaty. W ramach porozumienia Śląski Kurator Oświaty planuje wdrożenie pilotażowego programu monitorowania rozwoju zawodowego absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Program nosić będzie nazwę „Badanie losów absolwentów”.

- Celem programu jest kształtowanie u uczniów pozytywnej postawy uczenia się przez całe życie, a także wspomożenie dyrektorów szkół oraz organów prowadzących te szkoły w analizowaniu efektywności działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej szkół i placówek - mówił wicestarosta raciborski Marek Kurpis. Porozumienie podpisali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, a w imieniu Powiatu Raciborskiego starosta Ryszard Winiarski oraz wicestarosta Marek Kurpis.

Jednym z partnerów projektu jest firma RAFAKO S.A. - Od kiedy objęliśmy kadencję w starostwie, jasno sobie powiedzieliśmy, że będziemy bardzo mocno zabiegać o nasze szkolnictwo. Udało nam się utworzyć dwa Centra Kształcenia Zawodowego, teraz musimy je skutecznie wypromować. Festiwal Perspektyw to jeden z zabiegów tej promocji. Cieszymy się, że duże raciborskie przedsiębiorstwa wsparły i przyłączyły się do naszej inicjatywy - mówił Ryszard Winiarski, starostwa raciborski. - Z firmą RAFAKO nasz Zespół Szkół Mechanicznych współpracuje od lat. Efektem tego partnerstwa są wykwalifikowani spawacze, którzy od razu po zakończeniu nauki znajdują zatrudnienie w RAFAKO. Tym sposobem zmniejsza się bezrobocie w naszym powiecie, ale też pozyskujemy specjalistów, których na naszym rynku ciągle brakuje - dodał Winiarski.Źródło: CentrumPR

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również