Firma BASF planuje rozszerzenie produkcji PVP na skalę światową

W ciągu najbliższych czterech lat firma BASF planuje zainwestować do 56 milionów euro w proces rozszerzenia łańcucha wartości poliwinylopirolidonu (PVP). PVP to polimer, który ze względu na doskonałe własności wiążące wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład przemysł farmaceutyczny oraz przy wytwarzaniu produktów higieny osobistej, a także środków piorących i czyszczącychDzięki modernizacji istniejących zakładów w Ludwigshafen (Niemcy) i w Geismar (w stanie Luizjana) oraz poprzez wprowadzenie technologii PVP w zakładzie BASF w Szanghaju (Chiny) firma zwiększy swoją globalną zdolność produkcyjną PVP nawet o 6000 ton.

Wszystkie zakłady pracować będą według możliwie najwyższych standardów jakości (current Good Manufacturing Practice). Polimer ten wynaleziony został w firmie BASF, a firma jest jednym z liderów na rynku PVP.

Michael Heinz, członek zarządu firmy BASF SE, powiedział: "Nasza światowa siatka produkcyjna oraz technologiczna pozycja lidera pozwala nam uzyskać najwyższy poziom niezawodności i jakości dostaw dla naszych klientów z wielu sektorów przemysłu." Saori Dubourg, prezes oddziału Nutrition & Health firmy BASF dodał: "Dzięki tej inwestycji firma aktywnie uczestniczy w dynamicznie rozwijającym się rynku PVP, a zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym."

Polimer PVP może być stosowany w bardzo szerokim zakresie ze względu na zróżnicowane cechy: jest on rozpuszczalny w wodzie, jest w stanie absorbować duże ilości wody; nie działa drażniąco na skórę i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia; jest odporny na temperatury, stabilny pod względem pH, nie jonowy i bezbarwny. Większość mocy produkcyjnej PVP w firmie BASF przeznaczona jest na potrzeby produkcji dla przemysłu farmaceutycznego. Ze względu na dobre właściwości wiążące i ułatwiające rozpad, PVP (pod nazwą Kollidon®) stosuje się głównie jako zaróbkę do tabletek. Jako środek wiążący PVP umożliwia indywidualnym składnikom czynnym tabletki stworzenie jednorodnej jednostki, a jako środek ułatwiający rozpad odpowiada za rozpadanie się tabletki w cieczy i szybkie uwolnienie substancji czynnej. Zaróbka może być ponadto stosowana jako środek liofilizacji, stabilizator zawiesiny i zagęszczacz.

Produkty na bazie PVP stosowane są nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, lecz także spożywczym, kosmetycznym, chemii domowej oraz do zastosowań technicznych. Polimery Luviskol® są kluczowymi składnikami produktów do stylizacji włosów, na przykład lakierów do włosów czy też żeli do stylizacji. Polimery Sokalan® to dodatki do detergentów, które rozpuszczają cząsteczki gleby wydobyte z tkaniny w procesie prania i zapobiegają powtórnemu osadzaniu się brudu na czyszczonym materiale. W sektorze spożywczym, polimer PVP może być stosowany podczas procesu filtrowania piwa oraz w procesie powstawania wina (Divergan®). Polimer Luvitec® odgrywa istotną rolę przy wytwarzaniu powłok do mikro- i ultra-filtracji, które stosowane są do procesu dializy i filtrowania wody. Może on być ponadto stosowany do wytwarzania specjalnych klejów.

W firmie BASF polimer PVP ma bardzo długą tradycję: 75 lat temu chemik Walter Reppe, pracujący w laboratorium firmy BASF w Ludwigshafen wynalazł i opatentował proces produkcji tego wielozadaniowego polimeru. Prekursorem PVP był N-winylopirolidon (NVP), który był produkowany w Ludwigshafen od 1939 roku oraz w zakładzie firmy BASF w Geismar od 1992 roku.

www.basf.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę