Format danych JT jako norma ISO

Format danych JT firmy Siemens został zaakceptowany jako pierwsza na świecie międzynarodowa norma ISO określająca standard przeglądania i wymiany trójwymiarowych informacji o produktach zapisanych w plikach o niewielkiej objętości.

Lekki format danych JT Siemensa, umożliwiający przeglądanie zapisanych cyfrowo informacji 3D o produkcie i wymienianie się nimi w czasie rzeczywistym we wszystkich fazach cyklu życia produktu, został zaakceptowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako norma międzynarodowa. JT ułatwia współpracę, pozwalając producentom na sprawne i błyskawiczne przekazywanie danych o produktach między licznymi aplikacjami do wspomaganego komputerowo projektowania (CAD) i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) obsługującymi ten standard. Dzięki akceptacji JT jako pierwszej międzynarodowej normy ISO dotyczącej lekkich plików z danymi do trójwymiarowej wizualizacji, producenci będą mogli uniezależnić się od zastrzeżonych formatów poszczególnych dostawców oraz łatwiej i szerzej korzystać z wizualizacji 3D w ramach współpracy poszczególnych działów przedsiębiorstwa.

- W ciągu ostatnich 15 lat JT przyjął się w skali globalnej jako otwarty format wymiany i wizualizacji danych 3D produktu i stał się powszechnie używanym językiem umożliwiającym współpracę z wykorzystaniem trójwymiarowej wizualizacji w ramach zarządzania cyklem życia produktu" - powiedział Chuck Grindstaff, dyrektor naczelny i prezes Siemens PLM Software. - Nadanie formatowi JT rangi normy ISO przyspieszy jego popularyzację, a tym samym przyczyni się do podniesienia wydajności prac nad rozwojem produktów i większej efektywności globalnego sektora wytwórczego. Dzisiejszy komunikat to kamień milowy w historii otwartych standardów PLM, który potwierdza zaangażowanie firmy Siemens w budowę otwartego modelu biznesowego korzystnego dla całej branży - dodał.

Zabiegając o status międzynarodowej normy ISO dla formatu JT, firma Siemens PLM Software współpracowała ściśle z ProSTEP iViP, globalnym konsorcjum działającym na rzecz rozwoju otwartych standardów. ProSTEP iViP w istotnym zakresie przyczyniło się także do publikacji dokumentu referencyjnego dotyczącego formatu plików JT jako Publicznie Dostępnej Specyfikacji (ISO PAS 14306) w październiku 2009 roku. Był to pierwszy krok prowadzący do uzyskania statusu międzynarodowej normy.

Norma ISO IS14306 zawiera szczegółowy i kompleksowy opis formatu danych JT, umożliwiający firmom oraz producentom oprogramowania szersze wykorzystywanie go w procesie zarządzania cyklem życia produktu oraz oprogramowaniu użytkowym. Koordynacją procedury zatwierdzania formatu JT zajmował się, w trybie globalnego głosowania, Podkomitet 4 Komitetu Technicznego 184 (TC 184/SC4) ISO odpowiedzialny za dane wykorzystywane w przemyśle.

 Więcej informacji o formacie JT znajduje się na stronie www.jtopen.com.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę