Forum Cobotyki 2018 już za nami

MM Magazyn Przemysłowy

Tegoroczna edycja Forum Cobotyki, która odbyła się tym razem we Wrocławiu, jest już za nami. Ponad 170 osób miało możliwość posłuchać interesujących wypowiedzi ekspertów z branży robotów współpracujących, jak i przyjrzeć się z bliska prezentowanym podczas Forum kilkunastu aplikacjom zastosowań cobotów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum Cobotyki była rola robotów współpracujących w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich wpływ na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów i zwiększenie elastyczności produkcji. Organizatorem Forum była firma Encon-Koester, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Wydarzenie skierowane było głównie do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków, zarówno z dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

– Zainteresowanie tegoroczną edycją Forum Cobotyki przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że taka formuła, tzn. połączenie wystąpień przedstawicieli poszczególnych firm z prezentacją na stoiskach praktycznych zastosowań cobotów, świetnie się spisuje. Po drugie zaś, roboty współpracujące to najszybciej rosnący obecnie segment automatyki przemysłowej, dlatego nie powinno dziwić olbrzymie zainteresowanie rozwiązaniami w tej dziedzinie – powiedział Jarosław Szafran, dyrektor zarządzający w Encon-Koester.

Wśród demonstrowanych rozwiązań znalazły się m.in. robot wykorzystywany w elektronice do precyzyjnego montażu pamięci RAM, wyszukiwanie przez cobota elementów na podstawie obrazu kamery, paletyzacja, współpraca z urządzeniami CNC czy automatyzacja transportu w logistyce dzięki robotom mobilnym.

Coboty to obecnie najszybciej rosnący segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR do roku 2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13%, podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55%. Stoi za tym szybki zwrot z inwestycji, uniwersalność zastosowań, stosunkowo prosty montaż i uruchomienie oraz łatwość programowania tych urządzeń – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester.

Coboty sprawdzają się między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się także obsługą innych maszyn. W wielu przypadkach coboty umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę