Forum Cobotyki 2018 już za nami

Forum Cobotyki 2018 © MM Magazyn Przemysłowy

Udostępnij:

Tegoroczna edycja Forum Cobotyki, która odbyła się tym razem we Wrocławiu, jest już za nami. Ponad 170 osób miało możliwość posłuchać interesujących wypowiedzi ekspertów z branży robotów współpracujących, jak i przyjrzeć się z bliska prezentowanym podczas Forum kilkunastu aplikacjom zastosowań cobotów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum Cobotyki była rola robotów współpracujących w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich wpływ na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów i zwiększenie elastyczności produkcji. Organizatorem Forum była firma Encon-Koester, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.Wydarzenie skierowane było głównie do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków, zarówno z dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

– Zainteresowanie tegoroczną edycją Forum Cobotyki przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że taka formuła, tzn. połączenie wystąpień przedstawicieli poszczególnych firm z prezentacją na stoiskach praktycznych zastosowań cobotów, świetnie się spisuje. Po drugie zaś, roboty współpracujące to najszybciej rosnący obecnie segment automatyki przemysłowej, dlatego nie powinno dziwić olbrzymie zainteresowanie rozwiązaniami w tej dziedzinie – powiedział Jarosław Szafran, dyrektor zarządzający w Encon-Koester.

Wśród demonstrowanych rozwiązań znalazły się m.in. robot wykorzystywany w elektronice do precyzyjnego montażu pamięci RAM, wyszukiwanie przez cobota elementów na podstawie obrazu kamery, paletyzacja, współpraca z urządzeniami CNC czy automatyzacja transportu w logistyce dzięki robotom mobilnym.Coboty to obecnie najszybciej rosnący segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR do roku 2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13%, podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55%. Stoi za tym szybki zwrot z inwestycji, uniwersalność zastosowań, stosunkowo prosty montaż i uruchomienie oraz łatwość programowania tych urządzeń – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester.

Coboty sprawdzają się między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się także obsługą innych maszyn. W wielu przypadkach coboty umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również