Fotowoltaika przyszłości już w marcu we Wrocławiu

©

Udostępnij:

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia premierowej odsłony Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg, organizowanych przez REECO Poland w dniach 4-6 marca 2014 r. na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Jednym z przewodnich tematów tegorocznej imprezy będzie fotowoltaika – sektor energetyki odnawialnej, który w ostatnich latach notuje w Europie dynamiczny rozwój w zakresie nowych technologii. Ich przedstawienie to główny cel konferencji pt. „Fotowoltaika przyszłości – innowacyjne rozwiązania w branży”, organizowanej we współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki i Politechniką Wrocławską.

– Fotowoltaika to przyszłość energii odnawialnej – mówi Małgorzata Bartkowski, project manager InEnerg. – Wystarczy przytoczyć przykład takich państw Unii Europejskiej, jak Hiszpania, południowe Włochy, Holandia czy Niemcy, w których fotowoltaika osiągnęła już parytet sieci i pełną konkurencyjność wobec energetyki konwencjonalnej. Wiele wskazuje na to, że tą samą drogą będą podążać kolejne kraje członkowskie. Innowacyjne technologie i spadek cen wytwarzania prądu ze słońca przy stale rosnących cenach energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł przełoży się na dalszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami z branży OZE. W Polsce inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne mogą odegrać kluczowe zadanie w obliczu potencjalnych problemów z zaspokojeniem potrzeb energetycznych. W ciągu kilku kolejnych lat planowane jest bowiem wyłączenie niektórych – przestarzałych technologicznie - bloków na węgiel kamienny, stanowiących podstawę polskiej energetyki. W efekcie, już około 2016 roku Polska może być zmuszona do kosztownego importowania energii elektrycznej – wyjaśnia Małgorzata Bartkowski.– Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się elektrownie fotowoltaiczne. W kontekście upływającego czasu na korzyść tych instalacji przemawia szczególnie stosunkowo krótki czas realizacji tego typu inwestycji, wynoszący około 3-18 miesięcy. Co ważne, moduły PV są proste, niezawodne i trwałe, a to dlatego, że nie zawierają ruchomych części. W Polsce produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych odgrywa wciąż marginalne znaczenie, ale i u nas zaczyna się dostrzegać ogromny potencjał, jaki drzemie w słońcu. Potwierdzeniem tego jest dynamiczny wzrost liczby przedsiębiorstw działających w tym obszarze rynku. Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że jeszcze w 2007 r. w Polsce działały zaledwie cztery firmy produkujące panele fotowoltaiczne i dwie dostarczające komponenty do systemów PV. W 2013 r. na polskim rynku obecnych było już 198 firm zajmujących się produkcją paneli PV i dystrybucją elementów elektrowni fotowoltaicznych dodaje Małgorzata Bartkowski.

Konferencja „Fotowoltaika przyszłości – innowacyjne rozwiązania w branży” (4 marca 2014 r.). organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki we współpracy z RECCO Poland Sp. z o.o. Nowe generacje ogniw, nanotechnologia w fotowoltaice, magazynowanie energii słonecznej, integracja systemów PV z siecią energetyczną, a także nowe technologie pozwalające obniżyć koszt produkcji urządzeń fotowoltaicznych to tylko niektóre zagadnienia, jakie zostaną poruszone podczas konferencji. Wśród najważniejszych tematów konferencji nie zabraknie też nowych, atrakcyjnych rozwiązań integrujących panele fotowoltaiczne z budynkiem (BIPV).Więcej informacji: www.inenerg.com

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również