Fronius aktualizuje swoje portfolio zmechanizowanych systemów spawania

Fronius, spawanie © Fronius

Udostępnij:

Od przemysłu motoryzacyjnego i samochodowych części zamiennych, przez budowę maszyn i instalacji technicznych aż do przemysłu naftowego i gazowego: zmechanizowane procesy spawania są nieodzownym elementem wszystkich branż przetwórstwa metali. Dlatego Fronius Perfect Welding rozszerza swoją ofertę produktów i usług dla spawalnictwa zautomatyzowanego.

Zadania spawalnicze trzeba dziś wykonywać szybciej, taniej i z wyższą jakością niż kiedykolwiek wcześniej — a wszystko w warunkach coraz bardziej skomplikowanych geometrii elementów i rosnącej różnorodności materiałów. Zmechanizowane systemy spawania firmy Fronius wykorzystywane są do różnych zastosowań. Odpowiednio różne są także konfiguracje i zastosowane metody spawania: w przypadku spoin wzdłużnych palnik spawalniczy lub element spawany poruszają się wzdłuż, w przypadku spoin obwodowych element okrąża nieruchomy palnik spawalniczy. W przeciwieństwie do spawania orbitalnego, stosowanego głównie przy łączeniu rur i kołnierzy: tutaj to palnik spawalniczy okrąża element spawany, z reguły o walcowatym kształcie. Innym wariantem jest napawanie, tzw. cladding: w tym przypadku naniesienie spoiwa zabezpiecza element przed ścieraniem i korozją. Eksperci z firmy Fronius dla każdego przypadku opracowali proces dający najlepsze rezultaty w danych warunkach ekonomicznych i zaprojektowali do tego odpowiedni system spawania.Spawanie na szynach: FlexTrack 45 Pro
Nowością w ofercie jest szynowy wózek spawalniczy FlexTrack 45 Pro. Nadaje się on do zastosowania m.in. podczas budowy zbiorników, elektrowni, mostów, statków lub pojazdów. Składa się z systemu szynowego, który jest mocowany na elemencie spawanym oraz wózka, poruszającego się po szynach i prowadzącego palnik. Szyny są mocowane na mostkach metodą magnetyczną, podciśnieniową lub na stopkach i dostępne są w wersji prostej, elastycznej lub orbitalnej.

Otwiera to szerokie możliwości zastosowania. Użytkownicy mogą spawać nie tylko różnie ukształtowane powierzchnie, ale także sięgać po różne procesy (MAG, CMT) i pozycje spawania. Stała prędkość przesuwu wózka FlexTrack 45 Pro zapewnia uzyskiwanie doskonałych i powtarzalnych rezultatów. Jego solidna i lekka obudowa aluminiowa umożliwia zastosowanie nawet w surowych warunkach. System montuje się szybko, a jego obsługa jest łatwa i intuicyjna dzięki nowemu zdalnemu sterowaniu FRC-45 Pro z graficznym interfejsem. Bogaty zestaw akcesoriów umożliwia bezproblemowe dostosowanie wózka FlexTrack 45 Pro do szczególnych okoliczności. Ponadto użytkownicy mogą używać także wielu komponentów z poprzednich wersji wózka.Precyzja dzięki sile magnetycznej: nowe wózki spawalnicze ArcRover
Firma Fronius zoptymalizowała także magnetyczne wózki spawalnicze ArcRover 15 i ArcRover 22. Przekonują one najlepszą z możliwych trakcją, zarówno w położeniu poziomym, jak i pionowym — dzięki napędowi na obie osie i magnesom zamontowanym na spodzie. W porównaniu z poprzednimi modelami są one znacznie silniejsze. Maksymalna masa pociągowa wynosi 15 lub 22 kilogramy. Zasilane są z sieci albo z lekkiego akumulatora litowo-jonowego zdolnego do szybkiego ładowania. Użytkownicy mogą wykorzystywać ten system elastycznie i przez długi czas. Boczne, wzmocnione szyny prowadzące z krążkami czujnikowymi umożliwiają precyzyjne spawanie. Uniwersalny uchwyt palnika jest przystosowany zarówno do ręcznego, jak i maszynowego palnika spawalniczego. Sterownik z wyświetlaczem jest zintegrowany z wózkiem – dzięki temu nie potrzeba zewnętrznej skrzynki sterującej.

Mocnym punktem wózków ArcRover jest też ich stała prędkość, co sprawia, że proces spawania jest dokładny i powtarzalny. Zmniejszony odstęp osi umożliwia zastosowanie na mniejszych elementach spawanych, co poszerza spektrum wykorzystania. Używając wózków ArcRover użytkownicy mogą stosować procesy spawania MAG w różnych pozycjach — a dzięki solidnej obudowie, także w trudnych warunkach.

Wydajne łączenie rur: inteligentne systemy spawania orbitalnego
Do spawania orbitalnego TIG ze spoiwem lub bez Fronius oferuje bogatą gamę otwartych i zamkniętych głowic spawalniczych. Stosuje się je do spawania połączeń rur ze stali, stali nierdzewnej, tytanu, stopów niklowych, aluminium i innych materiałów — na przykład w energetyce, biochemii, mikroelektronice, przemyśle spożywczym lub stoczniowym, lotniczym i kosmicznym. Sterownik systemu orbitalnego FPA 3020 w połączeniu ze źródłem spawalniczym TIG i chłodnicą przejmuje zadanie sterowania głowicą spawalniczą. Rozbudowane wyposażenie seryjne z licznymi funkcjami zapewnia użytkownikowi możliwość realizacji szerokiego spektrum zadań spawalniczych w sposób wydajny i z zachowaniem wysokiej jakości. W przypadku wymogów specjalnych dostępny jest także obszerny zestaw akcesoriów.

Źródło: Fronius

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również