Fundusze europejskie dla firm, które chcą zyskać moc

– Ze wsparcia szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013 skorzystało ok. 300 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln pracowników. W nowej perspektywie planowana jest istotna zmiana podejścia w zakresie finansowania szkoleń. O zawartości oferty szkoleniowej będzie decydować w pierwszej kolejności rynek, a więc sam przedsiębiorca – poinformował wiceminister Paweł Orłowski podczas spotkania dotyczącego nowej puli unijnych środków na szkolenia.

Wiceszef resortu podkreślił, że inwestycja w kapitał ludzki firmy, tak samo jak w środki trwałe, stanowi kluczową decyzję wpływającą na jej dalszy rozwój. W latach 2014-2020 chcemy położyć większy nacisk na jakość i porównywalność udzielanego wsparcia, jak również zapewnić przedsiębiorcom narzędzia umożliwiające swobodny wybór usług dostępnych na rynku. To przedsiębiorca, będzie decydował z jakiego szkolenia i jakiej usługi rozwojowej chce skorzystać. Zapewni to Rejestr Usług Rozwojowych, który zostanie uruchomiony z funduszy Programu Wiedza Edukacja Rozwój jeszcze w tym roku.

– Baza będzie zawierać informacje o podmiotach świadczących usługi doradcze i szkoleniowe oraz o ich ofercie, co ułatwi przedsiębiorcom ich poszukiwanie i wybór, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Będzie mieć uniwersalny charakter – obejmie nie tylko usługi wspófinansowane z unijnych funduszy, ale również te finansowane ze środków prywatnych – powiedział wiceminister Orłowski. Zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich informacji umożliwi także dokonywanie oceny jakości wsparcia, która będzie dostępna dla wszystkich uczestników szkoleń. Będzie to stanowić dodatkową zachętę dla firm szkoleniowych do ciągłego podnoszenia jakości ofert. Poza tym, instytucja szkoleniowa, aby trafić do rejestru, będzie musiała przejść najpierw test weryfikujący jej wiarygodność oraz potencjał (np. doświadczenie kadry trenerskiej, jakość zrealizowanych wcześniej projektów).

Natomiast w ramach programów regionalnych zostaną wdrożone tzw. Podmiotowe Systemy Finansowania usług rozwojowych, które pozwolą na proste i szybkie finansowanie usług doradczych lub szkoleniowych wybranych przez przedsiębiorcę. Mechanizmy te – w zależności od rozwiązań przyjętych w danym regionie – zostaną oparte na systemie bonów szkoleniowych lub refundacji kosztów usługi połączonej z promesą.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę