Gąbka do wychwytywania rtęci

© PixaBay

Udostępnij:

Jak wyliczają eksperci, jedna elektrownia spalająca paliwa kopalne może rocznie emitować do atmosfery nawet 60 kg rtęci, która szybko przenika do gleb i wód. Mimo to do 2013 r. problem ten nie był szerzej dyskutowany. 

Do wzrostu zainteresowania tą kwestią przyczyniło się dopiero wejście w życie konwencji Minamata nakazującej ograniczenie ilości rtęci trafiającej do atmosfery. Obowiązek ten spoczywa zwłaszcza na dużych elektrowniach – największych emitentach tego typu zanieczyszczeń.Z pomocą może przyjść im wynalazek opracowywany przez zespół naukowców z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Jego celem było stworzenie naturalnego absorbentu na bazie popiołów lotnych powstających w procesie spalania paliw kopalnych, który na zasadzie gąbki wychwytywałby rtęć ze spalin i zatrzymywał ją we wnętrzu swojej struktury. Pomysł jest tym bardziej rewolucyjny, że rozwiązuje również problem składowania popiołów lotnych gromadzonych dotąd na hałdach. Teraz będą one łączone w procesie prostej syntezy z wodorotlenkiem sodu, który w reakcji z zawartą w nich krzemionką wytworzy porowate struktury o wysokich zdolnościach absorpcyjnych.

Największym wyzwaniem dla naukowców będzie przy tym rozwiązanie problemu selektywności wychwytywania danego typu zanieczyszczeń w obecności innych związków.

www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również