Gdy z jednego robimy dwa

Spawanie dwoma różnymi materiałami dodatkowymi na tym samym elemencie w jednym przejściu i przy jednym ustawieniu - zadanie, z którym doskonale radzi sobie palnik systemu Wire Select. To samo stwierdzenie jest również prawdziwe w przypadku spawania przy wykorzystaniu dwóch różnych procesów opartych na łuku, takich jak spawanie lub lutowanie. Oba rozwiązania wykazują spory potencjał w zakresie osiągania znacznej redukcji kosztów i czasu pracy.

SKS Welding Systems z siedzibą w Kaiserslautern w Niemczech opracował tę alternatywną opcję, która zastępuje systemy bazujące na wymianie palnika lub drugim robocie spawalniczym, wykorzystującą w dużej mierze elementy standardowe. Jedynie korpus palnika w kształcie litery Y jest elementem autorskim. Szyjka i elementy zużywające się palnika pochodzą z magazynów akcesoriów standardowych.

Znacznie odmienne warunki temperaturowe w obrębie elementu, takie jak w przypadku gorącej i zimnej końcówki układu wydechowego, wymagają zastosowania innych materiałów i co za tym idzie, również odpowiednich materiałów dodatkowych. Na przykład, odporna na wysoką temperaturę stal chromowo-niklowa będzie wymagała zastosowania drutu ferrytycznego 1.4511; w przypadku stali niskostopowych natomiast, właściwym wyborem będzie drut austenityczny 1.4370. Zamiast podawania różnych drutów za pośrednictwem układu wymiany palnika lub montowania drugiego robota, wystarczy, jako inteligentną alternatywę, wybrać palnik spawalniczy Wire Select. Automatyczna wymiana drutu jest realizowana w ciągu kilku sekund w czterech krótkich krokach: cięcie, wycofywanie, podawanie, cięcie. Szyjka palnika pochodzi ze standardowej gamy produktów SKS i zapewnia dobry dostęp do miejsca spawania.

Łączenie różnych procesów spawalniczych w systemie Wire Select odbywa się w ten sam sposób. Użytkownicy, na przykład, mogą najpierw spawać cienkościenne stalowe rurki hydraulicznego układu hamulcowego, a następnie lutować ich wsporniki. Oczywiście, w zależności od procesu i materiałów do każdego drutu elektrodowego można dobrać inny rodzaj gazu.

Pakiet spawalniczy Wire Select został wyposażony w dwa charakterystyczne elementy. Pierwszym z nich jest korpus palnika w kształcie litery Y zamocowany na chroniącym przed kolizjami zespole sprzęgła Power Clutch; drugim z nich jest drugi standardowy zespół podawania drutu wraz z przewodem palnika. Kolejną cechą szczególną systemu jest oddzielny odcinacz drutu. Użytkownicy mają możliwość wyboru źródła zasilania i sterownika z programu standardowych modułów SKS.

System Wire Select ma przewagę zarówno nad systemami wymiany palnika jak i rozwiązaniem z montażem drugiego robota. Koszty inwestycyjne w przypadku obu opcji są znacznie wyższe. Dodatkowo, wiążą się one z wydatkami pośrednimi i przestojami. Wymiana narzędzia w systemie wymiany palnika trwa znacznie dłużej niż w przypadku systemu Wire Select. Rozwiązania z dwoma robotami wymagają więcej miejsca, w niektórych przypadkach również dodatkowych urządzeń zaciskowych, bardziej precyzyjnego ustawiania lub dłuższego czasu potrzebnego na obsługę.

Modułowa konstrukcja pakietów spawalniczych SKS zapewnia użytkownikowi wysoki poziom elastyczności i daje znaczne oszczędności inwestorom. Zastąpienie specjalnych elementów systemu Wire Select innymi standardowymi elementami z naszego programu daje zawsze możliwość skonfigurowania jednego ze zwykłych systemów spawalniczych SKS z pojedynczym drutem.

www.sks-welding.com 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę