GE finalizuje przejęcie LM Wind Power

General Electric ogłosił finalizację przejęcia LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej nowe technologie i produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej. Finalizację transakcji poprzedziło formalne zezwolenie udzielone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. W efekcie GE zwiększyło swój udział w sektorze energetycznym w Polsce.

GE z sukcesem działa na polskim rynku już od 25 lat, a dziś z radością rozszerzamy tutaj naszą działalność i jej zakres. Dzięki przełomowemu przejęciu LM Wind Power potwierdziliśmy nasze długoterminowe zaangażowanie w rozwój polskiej gospodarki, jak również umocniliśmy swoją pozycję krajowego lidera w sektorze energetyki. W wyniku tej znaczącej inwestycji GE będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich ogniw łańcucha wartości branży energetycznej w Polsce i Regionie. Zwiększone zostaną również nasze możliwości produkcyjne w Polsce, jako że jeden z zakładów produkcyjnych LM Wind Power, wiodący w całej globalnej organizacji, znajduje się w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim – mówi Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Oddział LM Wind Power w Goleniowie posiada duże doświadczenie w branży energetyki wiatrowej. Działa od 2008 r. i zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Aktualnie zakład przygotowuje się do dalszej rozbudowy możliwości produkcyjnych. Dzięki wprowadzeniu kolejnych udoskonaleń technologicznych będzie miał możliwość produkcji nawet najdłuższych łopat wirnikowych. Zgodnie z podjętymi ustaleniami zakład produkcyjny będzie funkcjonował samodzielnie, jednocześnie wnosząc wkład w działalność GE i mając dostęp do rozwiązań firmy z dziedziny przemysłu cyfrowego. Nowy nabytek w Polsce oznacza również nowe możliwości dla GE – dotychczas produkcja łopat wiatrowych nie była częścią portfolio firmy.

W październiku 2016 r. GE osiągnęło porozumienie z londyńskim funduszem Doughty Hanson w sprawie odkupienia LM Wind Power za 1,5 mld euro (1,65 mld dolarów). Transakcja zapewnia przejęcie projektowania i produkcji łopat turbin wiatrowych przez segment GE Renewable Energy, zwiększając możliwości firmy w zakresie produkcji energii. Tym samym buduje wartość dla klientów zainteresowanych zarówno lądowymi, jak i morskimi elektrowniami wiatrowymi.
GE odnotuje zyski z tej transakcji w 2018 roku.

Finalizacja przejęcia LM Wind Power zapewnia nam wydajność produkcji niezbędną do rozbudowy naszej działalności w zakresie turbin wiatrowych, najszybciej rozwijającego się sektora produkcji energii elektrycznej. Dzięki wiedzy i technologii wytwarzania łopat wiatrowych w LM Wind Power, możemy teraz poprawić ogólną wydajność naszych turbin, zmniejszyć koszt energii elektrycznej, a naszym klientom zapewnić większe korzyści. Razem wykorzystamy rozwój odnawialnych źródeł energii i staniemy się siłą napędową GE – powiedział Jérôme Pécresse, prezes i CEO GE Renewable Energy.

Operacyjnie LM Wind Power pozostanie indywidualną jednostką biznesową, działającą w ramach GE Renewable Energy i będzie dostarczać łopaty wiatrowe zarówno do jednostek GE zajmujących się elektrowniami lądowymi, jak i morskimi. LM Wind Power wciąż będzie także zaopatrywać pozostałe firmy z branży energii wiatrowej, przestrzegając ustalonego protokołu i stosując uzgodnione zabezpieczenia w celu ochrony poufnych danych klientów.

Transakcja przejęcia LM Wind Power jest kolejnym krokiem GE w stronę poszerzenia możliwości firmy w dziedzinie odnawialnej energii. W poprzednich latach GE stworzyło pierwszą w Stanach Zjednoczonych morską elektrownię wiatrową, wygrało swój pierwszy projekt na elektrownię tego typu w Chinach, otworzyło lądową cyfrową elektrownię wiatrową i wodną, a także opracowało projekty hybrydowych elektrowni solarno-wiatrowych i wodno-wiatrowych.

Celem GE jest realizowanie lokalnych projektów z zakresu energii odnawialnej, które gwarantują maksymalną wydajność i jednocześnie zmniejszają koszty energii elektrycznej, zapewniając tym samym całemu światu zrównoważoną energię w przystępnej cenie, a klientom większe korzyści.

Źródło: General Electric


MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.